František Brikcius


Newsletter


Newsletter 51 (September 2014)


Invitation: Opening concert Festival Brikcius & Year of Czech Music 2014

http://Festival.Brikcius.com - FESTIVAL BRIKCIUS - the 3rd chamber music concert series at the Stone Bell House & Year of Czech Music 2014 #YearOfCzechMusic

  You are invited to the opening November concert "Festival Brikcius" - the 3rd chamber music concert series at the Stone Bell House & "Year of Czech Music 2014" / Prague - Brno: 6 Contemporary Composition for Solo Cello, that will take place on Thursday 6th November 2014 at 7.30pm, in the representative concert hall from the 13th century of the Stone Bell House in Prague (GHMP, 3rd floor, Old Town Square 605/13, Prague 1, Czech Republic).

  Czech cellist František Brikcius will present cello works by leading composers from Prague and Brno (Luboš Fišer, Petr Hejný, Jan Jirásek, Irena Kosíková, Jiří Matys and Miloš Štědroň). You will hear Fantasie and Rondo (1982) by composer Jiří Matys, Metall Sonata (1983) by cellist, artist and composer Petr Hejný, Dilema (1987) by film composer Jan Jirásek, Sonata (1987) by music and film composer Luboš Fišer, Dances of King Lear (1995) by a composer from Brno, Miloš Štědroň, and Stopy (2004) by Czech composer and organist Irena Kosíková. A live recording of the concert held under the auspices of Václav Havel was released on CD and introduced by following concert tour "Brikcius Cello Tour" in the Czech Republic, Austria, Belgium, Bulgaria, France, Italy, Russia and the United Kingdom. As a special encore you will hear Bassnachtigall (1922) by Jewish composer and pianist Erwin Schulhoff (1894 - 1942).

  The next November concert Duo Brikcius & Year of Czech Music [2 Cellists - 2 Siblings] (Anna Brikciusová - Cello and František Brikcius  - Cello), will take place on Thursday 20th November 2014.

  Tickets for the concerts at the Stone Bell House can be obtained either from Prague Ticket Office - Via Musica (http://www.PragueTicketOffice.com - Time Music, AMU, Malostranské náměstí 14, Praha 1 - Via Musica, Staroměstské náměstí 14, Praha 1 - Tel.: +420 224 826 440), Ticketon.cz or at the door from about 90 minutes before every concert. Prices: 400,- Kč (advance ticket sales 380,- Kč) / senior discount, student discount: 200,- Kč (advance ticket sales 180,- Kč). Given the limited number of seats we strongly recommend early booking! We encourage you to support "Festival Brikcius" and buy a patron's ticket.

  The Festival Brikcius - the 3rd chamber music concert series at the Stone Bell House & Year of Czech Music 2014 commemorates the 55th anniversary of the death of Bohuslav Martinů, the 70th anniversary of the death of Zikmund Schul, the 95th anniversary of the birth of Gideon Klein, the 110th anniversary of the death of Antonín Dvořák, the 110th anniversary of the birth of Iša Krejčí, the 120th anniversary of the birth of Erwin Schulhoff, the 140th anniversary of the birth of Josef Suk and the 160th anniversary of the birth of Leoš Janáček. The Festival Brikcius is taking place under the auspices of the Mayor of City of Prague, Tomáš Hudeček, under the auspices of the Mayor of Prague 1, Oldřich Lomecký, and in cooperation with the Prague 1. The Festival Brikcius forms part of the Daniel Pearl World Music Days. More information is available on http://Festival.Brikcius.com .

http://Festival.Brikcius.com - FESTIVAL BRIKCIUS - the 3rd chamber music concert series at the Stone Bell House & Year of Czech Music 2014 #YearOfCzechMusic

FESTIVAL BRIKCIUS & PRAGUE-BRNO: 6 CONTEMPORARY COMPOSITIONS FOR SOLO CELLO & YEAR OF CZECH MUSIC 2014
Thursday 6th November 2014 at 7.30pm, the Stone Bell House (GHMP, 3rd floor, Old Town Square 605/13, Prague 1, Czech Republic).

FRANTIŠEK BRIKCIUS - CelloCompetition: Win 1 x 12 months subscription to A2

http://www.ADvojka.cz - A2 kulturní čtrnáctideník - zvíře nikdy nespí

Win 1 x 12 months subscription to A2 by answering following question:

How many compositions will be presented at the opening concert Festival Brikcius & Year of Czech Music 2014?

  1. Six compositions (Matys, Hejný, Jirásek, Fišer, Štědroň, Kosíková)
  2. Seven compositions (Matys, Hejný, Jirásek, Fišer, Štědroň, Kosíková, Schulhoff)
  3. Twelve compositions (Matys, Hejný, Jirásek, Fišer, Štědroň, Kosíková, Martinů, Klein, Dvořák, Krejčí, Suk, Janáček)
Contest is over, lucky winner is P. V. from Vítkov.

  Prize for the CZECH CELLIST FRANTIŠEK BRIKCIUS NEWSLETTER is provided by A2, the media partner of the "Festival Brikcius".Partner of the month: A2


Meet ... Czech composer Miloš Štědroň - Interview
(Only in Czech this time. If you will be willing to translate this interview, please let us know. Thanks)

Miloš Štědroň

Miloš Štědroň
(*9. 2. 1942)

František Brikcius: Pane prof. Štědroni, studoval jste na brněnské Masarykově univerzitě a Janáčkově akademii múzických umění, studijně jste pobýval v Darmstadtu, Belgii, Holandsku, Mnichově a ve Vídni. Měla získaná ocenění za kompoziční tvorbu (např. Prix musical de Radio Brno, Prix musique folklorique de Radio Bratislava, cena v Santanderu za nejlepší hudbu k filmu Balada pro banditu) zásadní vliv na Váš profesionální vývoj?

Miloš Štědroň: Ceny a jejich vliv na kompozice? Pokud jde o cenu za hudbu k filmu Balada pro banditu, vážil jsem si jí, protože předsedou poroty v Santanderu byl Carlos Saura. Ale dozvěděli jsme se o tom až skoro za rok díky noticce v čsp Film a doba. Pak nám z Barrandova dali zprávu- po naší urgenci-, že dostaneme plaketu a nějakou sošku. Nic však už přes urgence nepřišlo ... To Prix de radio Bratislava- tam jsme spolu s přítelem Arnoštem Parschem skutečně vymýšleli, abychom vyhráli. Podařilo se to v roce 1975.

F. B.: Dlouhodobě spolupracujete s legendárním brněnským divadlem Husa Na Provázku. Kterou inscenaci máte nejraději?

M. Š.: Pokud šlo o Provázek, jehož jsem zakládajícím členem, dělal jsem odhadem 60-80 scénických hudeb- mezi nimi musicaly, "opery" a "balety" pro Provázek. Nejvíc rád mám vždy to, co právě dělám. No alespoň pár preferovanějších titulů: Balada pro banditu, Máj, Pohádka máje, Commedia dell arte, Chameleon, Balet Makábr, Píseň o Viktorce, Příběhy dlouhého nosu, Leoš aneb Tvá nejvěrnější, Moc-art.

Miloš Štědroň: Leoš Janáček a hudba 20. století. Paralely, sondy, dokumenty (1. vyd. Brno: Nadace Universitas Masarykiana, 1998. 301 s. ISBN 80-210-1917-4.)

F. B.: Napsal jste monografie o Leoši Janáčkovi (Leoš Janáček a hudba 20. století. Paralely, sondy, dokumenty; 1999), jehož 160. výročí narození si v rámci Roku české hudby letos připomínáme. Jaký je Váš vztah k Janáčkovi?

M. Š.: Můj vztah k Janáčkovi? Celoživotní okouzlení. Jsem dělníkem na poli janáčkovského edičního dění- mám za sebou desítky edičních titulů, ale i úprav- třeba orchestrální znění zápisníku zmizelého se synem Milošem Orsonem, právě teď 1. kvartet jako klavírní trio pro trio Petrof, aspoň 60 janáčkovských studií, 1 monografie, realizace houslového koncertu Putování dušičky a symfonie Dunaj a dalších věcí spolu s Leošem Faltusem.

F. B.: Byla Vám také udělena Cena města Brna. Co obnáší život skladatele v Brně?

M. Š.: Co obnáší život skladatele v Brně? Asi se lze těžko uživit jen skládáním- dokázal bych to zřejmě, ale volil jsem podvojnou kariéru, která se mi líbila a líbí- jsem Celestin a Floridor- vylézám z vědy do divadla a zpět. I teď a v tomto věku.

F. B.: Jste autorem desítek filmových a scénických hudeb. Jaký je rozdíl při tvorbě hudby pro film a pro divadlo?

M. Š.: Rozdíl při tvorbě pro film a divadlo? Ta dimenze prošla za dobu mé aktivní účasti velkými proměnami. Filmová hudba je tak diferencovaná, že si netroufám to nějak analýzovat takto v krátkosti. Jsem v pozici Haškova domovníka ze Švejka, který křičí- Já Vám dám, vy pacholci, mně analýzovat moč. Ale bez legrace: divadlo je velmi různé a film taky. Takže s vědomím toho musíte k tomu přistupovat a další už je vesměs v rukou režisérů...

King Lear and Daughters (From the Northumberland Bestiary, Northumberland or northern England, ca. 1250., The J. Paul Getty Museum, Los Angeles, MS 100).

F. B.: Ve čtvrtek 6. listopadu 2014 bude v Domě U Kamenného zvonu, na zahajovacím koncertu Festivalu Brikcius, uvedena Vaše skladba Tance krále Leara. Pro jakou příležitosti vznikla?

M. Š.: Pro jakou příležitost vznikaly Tance krále Leara? Pro mého zvěčnělého přítele Bedřicha Havlíka, violoncellistu Moravského kvarteta, kterému jsem napsal několik skladeb- třeba i violoncellový koncert. Pak jsem přidával bicí, natočili jsme to na CD a pak to prošlo ještě řadou úprav a redukcí. Potom jsem připojil cink a začal jsem psát druhou a třetí řadu- s varhanami atd. Bedřich zemřel a projekt zůstal nedokončen.

F. B.: Co v současné době připravujete?

M. Š.: Co teď dělám? Je toho víc. Napsal jsem kvartet- asi 10-minutový na památku Pavla Haase a Viktora Ullmanna- k výročí. Chystáme to na CDs Graffovým kvartetem- dur. cca 10 minut. Pak mám točit s Bledarem Zajmim mé violoncellové skladby s doprovodem klavíru koncem listopadu na CD, současně pracuji na nové verzi opery Chameleon pro Opera diverza- premiéra zhruba za rok. S houslistou Pallou chystám CD s Pallasacagliou pro něj / cca 9 min./ a s Ivou Bittovou chystáme CD pro Radioservis.

F. B.: Tužka a notový papír, nebo počítač? Případně Finale, nebo Sibelius?

M. Š.: Miluji tužku- tedy speciální fixku nebo plnící pero s černým inkoustem/- gumu nepotřebuji, nemažu, ničím, přelepuji a píši znovu- pak to oxeruji. Na rukopis moc nevěřím- všechno vyhazuji- nic neskladuji. Občas Finale, ale menší věci a výjimečně. Baví mě psát rukou.

F. B.: Co Vás v poslední době nejvíc potěšilo?

M. Š.: Co mě potěšilo? Je toho moc. Každá nová krásná kniha- třeba české verze esejů Milana Kundery, ocenění mého přítele Jindřicha Štreita, Morávkův Amadeus atd. atd.

F. B. Děkuji za poskytnuté odpovědi.

http://Festival.Brikcius.com - FESTIVAL BRIKCIUS - opening November concert - PRAGUE - BRNO: 6 CONTEMPORARY COMPOSITIONS FOR SOLO CELLO (Luboš Fišer, Petr Hejný, Jan Jirásek, Irena Kosíková, Jiří Matys and Miloš Štědroň) / František Brikcius - Cello (Thursday 6th November 2014, 7.30pm, Stone Bell House, Prague)

  ♫ Composition Dances of King Lear by Miloš Štědroň is available on CD "Prague - Brno: 6 Contemporary Composers for Solo Cello". Album is available online via iTunes and Supraphonline.

  For more details about Czech composer Miloš Štědroň visit websites http://www.Brikcius.com and http://CS.Wikipedia.org/Wiki/Miloš_Štědroň .Call for ... Support Festival Brikcius via crowdfunding


  Support Festival Brikcius on the festival's fund raising website http://www.GoFundMe.com/FestivalBrikcius .
http://www.Brikcius.com - František Brikcius: Czech Cellist (CV, Pictures, Repertoire, Projects, CD, Duo, Download, Contact, News, Links)


CVPicturesRepertoireProjectsCDDuoDownload ContactNewsletter AnnaFestival
Links


Česky ... http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Novinky 51 (září 2014, pozvánka: zahajovací koncert Festival Brikcius & Rok české hudby 2014, soutěž: vyhrajte 1 x roční předplatné A2, partner měsíce: kritický čtrnáctideník A2, poznejte ...: skladatel Miloš Štědroň - rozhovor, oznámení ...: podpořte Festival Brikcius crowdfundingem, přihlašte se do mailing listu, ...)English ... http://www.Brikcius.com - František Brikcius: Czech Cellist - Newsletter 51 (September 2014, invitation: Opening concert Festival Brikcius & Year of Czech Music 2014, competition: Win 1 x 12 months subscription to A2, partner of the month: A2, meet ...: Czech composer Miloš Štědroň - Interview, call for ...: Support Festival Brikcius via crowdfunding, join mailing list, ...)