9. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Praze (1. - 31. listopad 2020)
Přihlaste se do mailing listu pro více informací.
Jste zváni na Festival Brikcius - 9. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Praze (#BACH335, #VirtualVerdiChoir #CelloAcademyPrague), který se koná pod záštitou radní Hlavního města Prahy Hany Třeštíkové a v rámci mezinárodních Daniel Pearl World Music Days.
Letošní dramaturgie byla plánovaná na 335. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha, 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, 250. výročí úmrtní italského barokního skladatele Giuseppe Tartiniho, 175. výročí narození francouzského skladatele Gabriela Fauré, 140. výročí narození švýcarsko-amerického skladatele Ernesta Blocha, 140. výročí úmrtí německo-francouzského skladatele Jacqua Offenbacha, 140. výročí narození židovského skladatele Jamese Simona, 100. výročí narození arménského skladatele Alexandra Aruťunjana a 22. ročník festivalu Den poezie (210. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy).
V rámci 9. ročníku vystoupí český violoncellista František Brikcius, violoncellistka a básnířka Anna Brikciusová, varhanice a skladatelka Irena Kosíková a sourozenecké violoncellové Duo Brikcius. Více informací na webových stránkách http://Festival.Brikcius.com .
Koncerty Festivalu Brikcius se každoročně konají v listopadu v Praze (např. barokní kaple Italského kulturního institutu, Vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého, Štefánikova hvězdárna Petřín a Novomlýnská vodárenská věž). Vzhledem k současné situaci se letos budou všechny pořady konat pouze online.
Vstup na většinu akcí je volný. Nutné rezervace via Eventbrite http://FestivalBrikcius.eventbrite.com .
Součástí festivalu je online streaming filmového hudebního dokumentu MAKANNA (UPDATED: pátek 6. listopadu), varhanního kompletu 18 LIPSKÝCH CHORÁLŮ (čtvrtek 12. listopadu), básnického čtení DEN POEZIE - ČAS VYPRŠEL (pondělí 16. listopadu), záznamu z koncertu PRAHA - BRNO: 6 SOUDOBÝCH SKLADEB PRO VIOLONCELLO SÓLO s vizuálním doprovodem z hvězdárny (čtvrtek 19. listopadu) a závěrečného uvedení mezinárodního projektu MUSICAL SOLIDARITY / COVID-19 (čtvrtek 26. listopadu). Včetně online violoncellových kurzů CELLO ACADEMY PRAGUE (1. - 30. listopad) via Zoom.
Festival Brikcius se koná, rovněž jako i předchozí projekty (např. eSACHERe, MAKANNA, Duo Brikcius - 2 Cellos Tour a Weinberger Tour), v rámci mezinárodních Daniel Pearl World Music Days, připomínajících památku židovského novináře a hudebníka Daniela Pearla, který byl brutálně zavražděn teroristickou skupinou při obhajobě svobody slova. Více informací o Festivalu Brikcius je k dispozici na http://Festival.Brikcius.com a http://www.FaceBook.com/FestivalBrikcius .
Dobrovolné příspěvky vítány (podpořte naše umělce v této náročně době - https://www.paypal.me/Brikcius ).
UPDATED: Pátek 6. listopad 2020
- 20:00 hodin
- Online uvedení filmového hudebního dokumentu MAKANNA se koná v pátek 6. listopadu 2020 (UPDATED!), od 20:00 hodin, v rámci 120. výročí narození spisovatele Jiřího Weila (1900 - 1959) a 22. ročníku festivalu Den poezie. Film, který se po projekci v Pekingu (the 9the European Union Film Festival in China), Lisabonu (MUVI - International Music Film Festival in Portugal), Mexiku (FIC AUTOR - Author's International Film Festival) a Londýně (WALTHAM FOREST CELLO FEST 2019 - "London Borough of Culture meets Classical Music"), vrací zpět do Prahy, se záznamem z koncertu MAKANNA (ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze a pod záštitou Sira Toma Stopparda a Václava Havla), vznikl na motivy stejnojmenného románu židovského spisovatele Jiřího Weila, o vzestupu a pádu lžiproroka s tváří zahalenou v roušce zelené, jehož oči žhnou jak rozžhavené uhlíky. Hrají Jan Talich, Jan Židlický, František Brikcius, Irena Kosíková a Talichův komorní orchestr. Vstupné dobrovolné (doporučujeme cca 100,- Kč).
- Online uvedení varhanního kompletu 18 LIPSKÝCH CHORÁLŮ se koná ve čtvrtek 12. listopadu 2020, od 20:00 hodin, u příležitosti 335. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha. Nenechte si ujít cca 100 minut jedinečného hudebního kompletu 18 Leipziger Choräle (BWV 651 - 668) od Johanna Sebastiana Bacha (1685 - 1750), v provedení české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Vstupné dobrovolné (doporučujeme cca 150,- Kč).
Čtvrtek 12. listopad 2020
- 20:00 hodin
Pondělí 16. listopad 2020
- 20:00 hodin
- Virtuální básnické čtení DEN POEZIE - ČAS VYPRŠEL z nové sbírky básní Anny Brikciusové, za violoncellového doprovodu autorky, se koná v pondělí 16. listopadu 2020, od 20:00 hodin, v rámci 22. ročníku festivalu Den poezie a 210. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy (1810 - 1836). Doporučujeme zakoupit autorčinu letošní básnickou sbírku Do bouře a/nebo Kolibří úsměv (omezený počet výtisků - https://www.kosmas.cz/autor/53059/anna-brikciusova ). Během večera bude uvedena Sarabanda z 5. Suity c-moll pro sólové violoncello (BWV 1011) od Johanna Sebastiana Bacha. Ve spolupráci s festivalem Bach Festival Gers a festivalem Den poezie. Vstupné dobrovolné (doporučujeme zakoupení knížky).
- Streaming záznamu z koncertu PRAHA - BRNO: 6 SOUDOBÝCH SKLADEB PRO VIOLONCELLO SÓLO s vizuálním doprovodem z Planetária Praha se koná ve čtvrtek 19. listopadu 2020, od 20:00 hodin. Český violoncellista František Brikcius představí díla renomovaných skladatelů z Prahy a Brna (Luboš Fišer, Petr Hejný, Jan Jirásek, Irena Kosíková, Jiří Matys a Miloš Štědroň). Uslyšíte Fantasii a Rondo (1982) od skladatele Jiřího Matyse, Kovovou sonátu (1983) od violoncellisty, výtvarníka a skladatele Petra Hejného, Dilema (1987) od filmového skladatele Jana Jiráska, Sonatu (1987) od hudebního a filmového skladatele Luboše Fišera, Tance krále Leara (1995) od brněnského hudebního skladatele Miloše Štědroně a Stopy (2004) od české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové. Záznam z koncertu, který se konal pod záštitou Václava Havla, ve spolupráci s Národní knihovnou a za podpory Nadace Charty 77, Nadace OSA a Nadace ČHF byl vydán na CD. Celý program byl následně uveden v rámci "Brikcius Cello Tour" v České republice, Belgii, Bulharsku, Francii, Itálii, Rusku, Rakousku a Velké Británii. Večer probíhá ve spolupráci se Štefánikovou hvězdárnou. Vstupné dobrovolné (doporučujeme cca 65,- Kč).
Čtvrtek 19. listopad 2020
- 20:00 hodin
Čtvrtek 26. listopad 2020
- 20:00 hodin
- Závěrečné uvedení mezinárodního virtuálního projektu MUSICAL SOLIDARITY / COVID-19 se koná ve čtvrtek 26. listopadu 2020, od 20:00 hodin, pod záštitou Italského kulturního institutu v Praze. The Musical Solidarity Project / Covid-19 - #VirtualVerdiChoir je iniciován a produkován italsko-izraelskou sopranistkou Nofar Yacobi, jako reakce na letošní krizi globální pandemie Covid-19. V mezinárodní spolupráci s Festivalem Brikcius, 55 operními domy, kulturními institucemi a orchestry, 16 profesionálními tlumočníky do znakové řeči a více než 500 muzikanty (zpěváci, instrumentalisté, dirigenti, sólisté, orchestrální hráči, hudební studenti a amatérští hráči) z celého světa. Vstup volný.
- Online violoncellové kurzy CELLO ACADEMY PRAGUE (1. - 31. listopad 2020). Festival Brikcius letos poprvé uvádí online violoncellové kurzy CELLO ACADEMY PRAGUE, které se konají 1. - 31. listopadu 2020. Individuální online violoncellové lekce probíhají po předchozí domluvě v průběhu listopadu, distanční výukou přes Zoom nebo Skype. Všichni jsou vítáni bez rozdílu věku (4 - 99) nebo úrovně (začátečníci, studenti, pokročilí). Vyučují violoncellisté a violoncelloví pedagogové František Brikcius a Anna Brikciusová, členové sourozeneckého violoncellového Dua Brikcius. Ve spolupráci s londýnským Waltham Forest Cello Fest. Zarezervujte si Váš violoncellový kurz co nejdříve. Každý kurz obsahuje 6 x 50ti minutových online lekcí (+ cca 5 minut technická příprava), závěrečný prezentační seminář online (cca 30 minut) a certifikát o absolvování. Omezený počet míst.
1. - 30. listopad 2020
Český violoncellista František Brikcius se narodil v Praze, v rodině s bohatým kulturním zázemím. Hře na violoncello se začal věnovat již v raném dětství. Po absolutoriu Konzervatoře v Praze, pod vedením prof. Jaroslava Kulhana, byl přijat na Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU) v Brně do violoncellové třídy prof. Bedřicha Havlíka. Absolvoval u prof. Evžena Rattaye. Následuje studium na Toho Gakuen v Japonsku a ve Velké Británii v mistrovské violoncellové třídě prof. Anny Shuttleworth (Eton Cello Master Classes a University of Leeds).
František Brikcius je držitelem 2. ceny na mezinárodní soutěži Anglo-Czech Competition v Londýně (1999), International String Competition London (2000) v Londýně a na mezinárodní smyčcové soutěži International String Competition (2003) v Jihlavě. Byl oceněn titulem Stipendista Nadace Českého hudebního fondu (ČHF) za interpretaci českých skladatelů v letech 2001 a 2002. Mimo jiné byl podpořen Ministerstvem kultury České republiky, Hudební nadací OSA a Nadací Gideona Kleina za propagaci děl židovských skladatelů, kteří zahynuli během Holokaustu.
Věnuje se interpretaci violoncellových skladeb 17., 18., 19., 20. a 21. století. Zejména pak skladbám pro violoncello sólo. A violoncellovým suitám Johanna Sebastiana Bacha, Maxe Regera, Ernesta Blocha a Benjamina Brittena.
Dále se soustředí na díla českých (Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů, Josef Suk a Irena Kosíková), tzv. terezínských (Gideon Klein, Erwin Schulhoff, Zikmund Schul, Jaromír Weinberger, James Simon a David Popper) a současných skladatelů (Conrad Beck, Luciano Berio, Pierre Boulez, Benjamin Britten, Henri Dutilleux, Wolfgang Fortner, Alberto Ginastera, Cristobal Halffter, Hans Werner Henze, Heinz Holliger, Klaus Huber and Witold Lutoslawski). František Brikcius hraje na mistrovské violoncello "George Kriwalski" zhotovené roku 1904.
Je spolu se svou sestrou Annou Brikciusovou zakládajícím členem violoncellového dua "Duo Brikcius". Je uměleckým ředitelem Festivalu Brikcius - cyklu koncertů komorní hudby v Praze, Bach Festival Gers ve Francii a Waltham Forest Cello Fest - "London Borough of Culture meets Classical Music" v Londýně.
František Brikcius je autorem nezávislého filmového hudebního dokumentu MAKANNA (koncertní provedení se konalo ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze pod záštitou Sira Toma Stopparda a Václava Havla). Dokument MAKANNA byl již uveden v České republice, Číně, Mexiku, Portugalsku a Velké Británii. V současné době pracuje na novém filmovém hudebním dokumentu eSACHERe (2021).
Vystoupil v České republice, Alžírsku, Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Francii, Izraeli, Itálii, Japonsku, Liberlandu, Německu, Pákistánu, Polsku, Rakousku, Rusku, Srbsku, Turecku, Uzbekistánu, Švédsku a Velké Británii.
Vyučuje na letních mistrovských violoncellových kursech ve Francii, Itálii a Velké Británii a online via Zoom nebo Skype.
Byl pozván do porot různých hudebních soutěží, včetně the Berliner International Music Competition v Německu, the Music and Stars Awards, the Music International Grand Prix, the Sound Espressivo Global Competition, the Palm Beach International Music Awards, the King's Peak International Music Competition, the Charleston International Music Competition a the Baku International Cinema Festival v Azerjbajdžánu.
Více informací o Františku Brikciovi a jeho projektech (např. "Praha - Brno: 6 soudobých skladatelů pro violoncello sólo v interpretaci Františka Brikcia", "Tartiniho L'Arte dell'arco v interpretaci Františka Brikcia", "7 Svící", "Weinberger Tour", "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour", "MAKANNA" & "eSACHERe") je k dispozici na stránkách https://www.Brikcius.com , https://www.Brikcius.com/CelloTutor a https://www.Twitter.com/Brikcius .
Violoncellistka, básnířka a spisovatelka Anna Brikciusová se narodila v Praze, v rodině s bohatým kulturním zázemím. Hře na violoncello se začala věnovat již v raném dětství. Po violoncellových studiích na Konzervatoři v Praze u prof. Jaroslava Kulhana a prof. Viktora Moučky absolvovala ve violoncellové třídě pod vedením prof. Vladana Kočího. Konzultace u prof. Stanislava Apolína. Aktivně se účastnila mnoha violoncellových interpretačních kurzů. Mezinárodní mistrovské kurzy Francouzsko-Česká Akademie (prof. Jiří Bárta), Mistrovské kurzy v Jihlavě (prof. David Sella, prof. Evžen Rattay), Violoncellové mezinárodní interpretační kurzy (prof. Stanislav Apolín). Vystoupila jak v České republice, tak i v zahraničí (Alžírsko, Bosna a Hercegovina, Francie, Německo, Polsko, Švédsko, Turecko a Velká Británie).
Věnuje se také spisovatelské činnosti. Viz nominace na Drážďanskou cenu lyriky. Sbírku povídek "Eutanazie" vydalo nakladatelství H+H (redakčně připravil Jan Suk). Její básně jsou publikovány v Revolver Revue, Souvislostech, Tvaru, Reflexu, Literárních novinách, Moderním divadlu a revue Protimluv. Aniččina sbírka básní "Kolibří úsměv" byla vydána u nakladatelství Protimluv (redakčně připravil Jan Suk). V roce 2018 jí bylo uděleno stipendium rezidenčního pobytu Visegrad Literary Residency Programme. Její každoroční literárně hudební pořad je součástí festivalu Den Poezie a Daniel Pearl World Music Days. Báseň "Podzimní" byla vybrána do antologie Nejlepší české básně 2018 (nakladatelství Host) a do antologie Krátká báseň (nakladatelství Protimluv). Loni byla vydaná sbírka básní "Do bouře" (Nakladatelství Bor, 2020). O letošní Svatojánské noci vyšla nová sbírka básní "Kropení svěcenou vodou" (Nakladatelství Bor, 2021).
Anna Brikciusová hraje na violoncello, zhotovené mistrem Benjaminem Patočkou roku 1913. Spolu se svým bratrem Františkem Brikciem je zakládající členkou violoncellového dua "Duo Brikcius". Více informací je k dispozici na webových stránkách http://Anna.Brikcius.com .
Česká varhanice a skladatelka Irena Kosíková se narodila v Praze, do intelektuální rodiny zakázaného filozofa Karla Kosíka a literární vědkyně Růženy Grebeníčkové, držitelky Herderovy ceny.
Hru na varhany začala studovat u prof. Jana Hory, hru na klavír u prof. Elišky Kleinové a prof. Arnoštky Grünfeldové. Vystudovala hru na varhany u prof. Jaroslavy Potměšilové a dirigování u prof. Karla Fialy na konzervatoři Jaroslava Ježka. Z politických důvodů jí nebylo umožněno další studium. Soukromé studium skladby u prof. Miroslava Raichla.
Po revoluci byla přijata na Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU) v Brně, do varhanní třídy prof. Aleny Veselé a prof. Kamily Klugarové. Je absolventkou Hudební akademie múzických umění (HAMU) v Praze u prof. Josefa Popelky.
Kromě koncertní činnosti komponuje. Její skladby byly hrány v České republice, Alžírsku, Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Číně, Francii, Izraeli, Mexiku, Německu, Pákistánu, Polsku, Portugalsku, Rusku, Turecku, Uzbekistánu, Švédsku a Velké Británii. Specializuje se na interpretaci děl Johanna Sebastiana Bacha: kompletní provedení varhanních tokát, fantazií, Lipských chorálů, Umění fugy, Varhanní mše atd.
Je jednou ze šesti vybraných skladatelů (Jiří Matys, Petr Hejný, Jan Jirásek, Luboš Fišer, Miloš Štědroň a Irena Kosíková) projektu "Praha - Brno: 6 soudobých skladatelů", nad kterým převzal záštitu Václav Havel.
Pro oslavy Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze napsala skladbu "7 Svící", která byla uvedena s díly zavražděných terezínských skladatelů Gideona Kleina (1919 - 1945) a Pavla Haase (1899 - 1944) v Praze a Terezíně.
U příležitosti 110. výročí narození židovského spisovatele Jiřího Weila (1900 - 1959) byla Irena Kosíková oslovena s vytvořením baletu "MAKANNA" pro recitaci, violoncello a orchestr, jehož koncertní provedení se konalo pod záštitou Sira Toma Stopparda a Václava Havla. Záznam z koncertu je k dispozici na Supraphonline.cz a na iTunes.
Hudební spolupráce s Talichovým komorním orchestrem, Komorním orchestrem Kremlin, violoncellistkou Annou Brikciusovou, klavíristou Tomášem Víškem, violoncellistou Františkem Brikciem, sourozeneckým violoncellovým Duem Brikcius, dirigentem Janem Talichem a ruským dirigentem Mishou Rachlevským.
V současné době působí ve Francii. Více informací o české skladatelce a varhanici Ireně Kosíkové na webových stránkách http://www.iKosik.com a http://Twitter.com/IrenaKosikova .
České violoncellové duo "Duo Brikcius", sourozenců Anny Brikciusové a Františka Brikcia, se věnuje studiu a koncertnímu provedení děl napsaných pro dvě violoncella, rozšíření znalosti současného publika o díla méně známá, zachování tradice již známých děl, inspiraci současných skladatelů (bez ohledu na národnost či věk) k tvorbě hudby pro Duo Brikcius, prezentaci české hudby v zahraničí, propagaci tvorby židovských - terezínských skladatelů a přinášení radosti z hudby.
Duo Brikcius vystoupilo na mnoha festivalech (např. Chotěbořské jaro, Boskovice, Baščaršijske noći, Duo Brikcius - 2 Cellos Tour, Dvořákův festival, Evropské dny židovské kultury, Století andělů a ďáblů v Pošumaví, Daniel Pearl Music Festival, Festival Culturel International de Musique Symphonique, Festival Brikcius, Festival Smetanovské dny, Festival Baroko v krvi, Bach Festival Gers, Waltham Forest Cello Fest) jak v České republice, tak i v zahraničí (Alžírsko, Bosna a Hercegovina, Francie, Německo, Polsko, Švédsko, Turecko a Velká Británie). Další podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách http://www.Brikcius.com .
"Života děj vane, či vleče mě sem i tam, leč jiskra vzpomínky zůstává mi ku svitu navzdory temnotě - - mnoho zdaru vám, Brikciusové!"
Vít Kremlička