František Brikcius


Životopis


http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista  Český violoncellista František Brikcius se narodil v Praze v rodině s bohatým kulturním zázemím. Hře na violoncello se začal věnovat již v raném dětství. Po absolutoriu Konzervatoře v Praze, byl přijat na Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU) v Brně do violoncellové třídy prof. Bedřicha Havlíka. Následuje studium ve Velké Británii v mistrovské violoncellové třídě prof. Anny Shuttleworth, dále pak na Toho Gakuen v Japonsku. Absolvoval s titulem MgA. u prof. Evžena Rattaye na JAMU.

  Aktivně se účastnil mnoha interpretačních kurzů v České republice, Rakousku, Německu, Velké Británii a Izraeli. Francouzská Akademie (prof. Jiří Bárta), Terezín Composers International Masterclasses (prof. David Sella), Violoncellové mistrovské kurzy (prof. L. Meze), Jihlava Masterclasses (prof. D. Sella, prof. E. Rattay), Violoncellové mezinárodní interpretační kurzy (prof. Stanislav Apolín), Summer Academy in Semmering (prof. C. Onsczay, prof. T. Kühne), Violoncellové mistrovské kurzy (prof. L. Uynterlinde), Eton Cello Masterclasses (prof. J. Goritzki, prof. M. Phelps, prof. A. Shuttleworth), Jerusalem Academy Masterclasses in Jezreel Valley (prof. S. Magen), Terezín Composers Masterclasses in Israel (prof. D. Sella).

  Vystoupil v rámci festivalů: Lotherton Hall Young Artists Platform (UK), Festival Czech and Slovak Music in London (UK), Festival History, Music & Memory (Izrael), Festival Music in the Valley (Izrael), Violoncello 2005 in Brussel (Belgie), Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze, Vesna v Rossiji (Moskva), LFŠ, Weinberger Tour, Dvořákova hudební Nelahozeves, Musicale delle Nazioni (Itálie), Premičres rencontres avec Paul Bazelaire (Francie), Chotěbořské jaro, Boskovice, Baščaršijske noći (Bosna a Hercegovina), Duo Brikcius - 2 Cellos Tour, 54. ročník Dvořákova festivalu, Festival Theatrum Kuks, Evropské dny židovské kultury, Století andělů a ďáblů v Pošumaví, Daniel Pearl Music Festival, Festival Rádia Devín (Slovensko), 2e Festival Culturel International de Musique Symphonique (Alžírsko), Festival Smetanovské dny, Festival Brikcius.

  Účastnil se violoncellových festivalů: RNCM Manchester International Cello Festival 2004, Cello Meisterkurse & Konzerte Kronberg Academy 2004.

  František Brikcius je laureátem soutěže Anglo-Czech Competition v Londýně (1999), držitelem 2. ceny na mezinárodní soutěži International String Competition London (2000) v Londýně a druhého místa na mezinárodní smyčcové soutěži International String Competition (2003) v Jihlavě.

  Byl oceněn titulem Stipendista Nadace Českého hudebního fondu (ČHF) za interpretaci českých skladatelů v letech 2001 a 2002.

  František Brikcius byl podpořen: nadací "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových", Österreichisches Kulturinstitut Prag, Johannes Brahms Wettbewerb (1999), Nadací Český hudební fond (ČHF), Nadací Gideona Kleina za propagaci děl Gideona Kleina, Nadací Pro talent, Hudební nadací OSA, Nadací Charta 77, Nadací Život Umělce, Summer Academy in Semmering Scholarship, Socrates-Erasmus Scholarship, Japanese Toho Gakuen Fellowship, Thomastik Infeld, Českými Centry, Židovským muzeem v Praze, magistrátem Hl. m. Prahy, magistrátem m. Brna, Českou televizí, Českým rozhlasem, Slovenským rozhlasem, Ministerstvem kultury České republiky a Městské části Praha 1.

  Věnuje se interpretaci violoncellových skladeb 17., 18., 19., 20. a 21. století. Zejména pak skladbám pro violoncello sólo. Dále se soustředí na díla českých, tzv. terezínských a současných skladatelů.

   František Brikcius hraje na mistrovské violoncello "George Kriwalski" zhotovené roku 1904. Je spolu se svou sestrou Annou Brikciusovou zakládajícím členem  violoncellového dua "Duo Brikcius", které vystoupilo v rámci "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" jak v České republice (Praha, Brno, Chotěboř, Lidice, Točník, Velké Březno, Veselí nad Moravou, Jičín, Telč, Boskovice, Praha - Šeberov, Klatovy, Praha - Chodov, Praha - Vysočany, Praha - Slivenec, Radnice, Louny, Turnov, Frýdlant, Praha - Petrovice, Polešovice, Tábor, Beroun, Rájec-Jestřebí, Plzeň, Kladno, …), tak i v zahraničí (Alžírsko, Bosna a Hercegovina, Německo, Polsko, Švédsko, Turecko, Velká Británie, ...).

  Hudební spolupráce s Talichovým komorním orchestrem, Komorním orchestrem Kremlin, klavíristou Tomášem Víškem, violoncellistkou Annou Brikciusovou, ruským dirigentem Mishou Rachlevskym, skladatelkou Irenou Kosíkovou a dirigentem Janem Talichem.

  Od roku 2012 je uměleckým ředitelem "Festivalu Brikcius" - cyklu koncertů komorní hudby v Praze.

  František Brikcius je autorem nezávislého filmového hudebního dokumentu MAKANNA (koncertní provedení se konalo ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze pod záštitou Sira Toma Stopparda a Václava Havla) z roku 2015, na motivy stejnojmenného románu židovského spisovatele Jiřího Weila, o vzestupu a pádu lžiproroka s tváří zahalenou v roušce zelené, jehož oči žhnou jak rozžhavené uhlíky. Film byl nedávno uveden v Pekingu (the 9the European Union Film Festival in China) a Lisabonu (MUVI - International Music Film Festival in Portugal). V současné době pracuje na novém filmovém hudebním dokumentu eSACHERe (2018).

  Koncertní turné "Brikcius Cello Tour", "Weinberger Tour" a "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" po České republice, Alžírsku, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Francii, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Rusku, Slovensku, Švédsku, Turecku a Velké Británii. Více informací o Františku Brikciovi a jeho projektech (např. "Praha - Brno: 6 soudobých skladatelů pro violoncello sólo v interpretaci Františka Brikcia", "Tartiniho L'Arte dell'Arco v interpretaci Františka Brikcia", "7 Svící", "Weinberger Tour", "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour", "MAKANNA", "eSACHERe" & "Festival Brikcius") je k dispozici na webových stránkách http://www.Brikcius.com a/nebo http://Festival.Brikcius.com .

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista (Životopis, Obrázky, Repertoár, Projekty, CD, Duo, Download, Kontakt, Novinky, Festival, Odkazy)


ŽivotopisObrázkyRepertoárProjektyCDDuoDownload KontaktNovinkyAnna Festival
Odkazy


Česky ...  http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - životopis
Deutsch ... http://www.Brikcius.com - Frantisek Brikcius: Der Tschechische Cellist - Lebenslauf
Français ... http://www.Brikcius.com - Frantisek Brikcius: violoncelliste tchčque - Biographie Italiano ... http://www.Brikcius.com - Frantisek Brikcius: violoncellista ceco - Biografia English ... http://www.Brikcius.com - Frantisek Brikcius: Czech Cellist - CV