František Brikcius


Novinky


Novinky 37 (březen 2013)


Pozvánka: Duo Brikcius & Cirkus Giroldón


http://www.Brikcius.com - DUO BRIKCIUS, Anna Brikciusová: česká violoncellistka & František Brikcius - český violoncellista, Předávání cen MKČR "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour Preview" (Praha, České muzeum hudby, 2008)

  Jste zváni na březnový koncert violoncellového sourozeneckého Dua Brikcius, který se koná v pátek 8. března 2013, od 17:00 hodin, v Cirkuse Giroldón (jurta před restaurací Ladronka, Tomanova 1, Praha 6 , 169 00). Vstupenky v cirkusové pokladně, která bude otevřena v místě konání, půl hodiny před koncertem.

  Hosté nejmenšího toulavého divadelního cirkusu v Evropě, violoncellisté Anna Brikciusová a František Brikcius (Duo Brikcius), zahrají skladby pro dvě violoncella.

  Ve spolupráci s Cirkusem Giroldón a usedlostí Ladronka. Více informací je k dispozici na webových stránkách http://www.Brikcius.com , http://www.CirkusGiroldon.ch , http://www.Ladronka.com a http://www.FaceBook.com/pages/Usedlost-Ladronka/104042212961984 .

"DUO BRIKCIUS & CIRKUS GIROLDÓN"
Pátek 8. březen 2013, 17:00 hod., Cirkus Giroldón (jurta před restaurací Ladronka, Tomanova 1, Praha 6 , 169 00)

ANNA BRIKCIUSOVÁ - violoncello (Duo Brikcius)
FRANTIŠEK BRIKCIUS - violoncello (Duo Brikcius)Soutěž: vyhrajte 1 x loutku

http://www.CirkusGiroldon.ch - Cirkus Giroldón - loutka

  Vyhrajte 1 x loutku, pohlednice a plakát Cirkusu Giroldón, zodpovězením následující otázky:

Kde se koná březnový koncert Dua Brikcius?
  1.  V jurtě Cirkusu Giroldón
  2. Ve stanu Cirkusu Giroldón
  3. V maringotce Cirkusu Giroldón
Soutěž byla ukončena. Šťastným výhercem je F. B. z Prahy.

Ceny do březnové soutěže newsletteru NOVINKY ČESKÉHO VIOLONCELLISTY FRANTIŠKA BRIKCIA poskytl Cirkus Giroldón.Partner měsíce: Cirkus Giroldón

http://www.CirkusGiroldon.ch - Cirkus Giroldón

  Z domovské základny ve švýcarském Ticinu přijíždí v těchto dnech do Prahy klaunsko-herecká dvojice, Lenka Foletti-Machoninová a Albert Foletti, se svým cirkusem Giroldón, "nejmenším v Evropě". Z jižního podhůří Alp, kde je dospělí i děti znají nejlépe, vyrážejí každoročně do několika evropských zemí, a téměř pravidelně i do Čech. Je to však prazvláštní cirkus, riskantní a rizikový, jiný než ostatní, a to nejen formátem. Vystupují jakoby na zapřenou a po odlehlých koutech, jak je kam zavede náhoda, pozvání přátel nebo komediantský čich, že právě tam je čekají spřízněné duše. V jejich programu a umění není ovšem zdaleka nic pokoutního ani nahodilého.

  Výjimečnost, a snad i výlučnost cirkusu Giroldón svádí nazvat ho "komorním" a "rukodílným". Komorní je pro vytříbenost svých záměrů i způsob hry, a rukodílný proto, že oba vyzrálí umělci si sami vytvářejí jak scénáře a dialogy, tak režii a choreografii svých představení. Ale kdyby jen to: oni si také sami sjednávají vystoupení, sami se dopraví na místo (s cirkusovým stanem, fundem, a celým inventářem), sami si postaví šapitó, sami prodávají vstupenky a uvádějí obecenstvo. Teprve poté, co se nadřeli za celý (v běžném cirkusu) početný tým spolupracovníků, může konečně dojít k vlastnímu výkonu. A ten by samozřejmě neobstál ani před publikem, ani před svědomím obou artistů, kdyby nedokázal upoutat, rozechvět, rozesmát, přesvědčit soustředěností, plným nasazením a vysokou úrovní klaunského i hereckého provedení.

http://www.CirkusGiroldon.ch - Cirkus Giroldón - Jurta

  Takovou soběstačnost a totální odkázanost pouze na vlastní síly a schopnosti nelze, jak každý tuší, nést po celá léta z pouhého nezbytí či umanutosti. Trvalým zdrojem jejich energie může být jen uhlířská víra v poslání, pro něž se Folettiovi rozhodli, nebo snad už narodili, a jemuž se odevzdávají bez výhrad. Souvisí s komorností a rukodílností jejich práce a na diváky působí především jako tichý a pokorný protest, jako něžná vzpoura proti světu ve všem všudy ztechnizovanému a zelektrizovanému, a zároveň duchovně a citově okoralému. Oba klauni nic nedeklarují, dávají pouze najevo, že pro svět, v němž oni existují, nikdy nebude nejvyšší hodnotou síla, úspěch, efektivita. Proto také nedopřávají lhostejným a krvelačným divákům, aby se kochali pohledem na pot, ztrhané rysy a tělesné hroucení moderních gladiátorů. V cirkusu Giroldón za dřinou, suverénním řemeslem a neuvěřitelnou koncentrací neustále prosvítá úsměv, důvěra, vnitřní jistota. Vyzařuje z nich atmosféra spříznění, lidské blízkosti a bezpečí. Tváří v tvář dílu obou klaunů ztrácí kulatý a bezbarvý pojem lidskosti pachuť a odhaluje svůj střízlivý a zcela konkrétní význam.
Karel Kraus, Praha

  Cirkus Giroldón je spolupořadatelem projektu "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour". Více informací o Cirkusu Giroldón je k dispozici na webových stránkách http://www.CirkusGiroldon.ch .

http://www.CirkusGiroldon.chPoznejte ... Cirkus Giroldón - Chvála bláznovství v XXI. století

http://www.CirkusGiroldon.ch - Cirkus Giroldón - Lenka Foletti Machoninová a Alberto Foletti

Cirkus Giroldón
(Lenka Foletti Machoninová a Alberto Foletti)

Chvála bláznovství v XXI. století

  Před pěti sty lety jeden z nejmoudřejších představitelů lidského rodu Erasmus Rotterdamský, tak trochu z rozmaru a potřeby povyrazit se, napsal během jedné ze svých cest pojednání Chvála bláznovství. Tahle drobná knížka se dodnes vydává a úspěšně prodává po celém světě a citáty z ní rozesmávaly a rozesmávají celé generace studentů. Především na ně jsem myslela, když jsem v Cirkusu Giroldon, což je nejmenší cirkusové divadlo (ani cirkus - ani divadlo) v Evropě, sledovala hru Blázen.

  Bláznovství opěvované předním myslitelem renesanční epochy se ve stanu dnešních poutníků setkalo s patřičným pochopením. Oba herci shodně s Erasmem vnímají svět kolem sebe pod zorným úhlem bláznovství. Avšak jejich pohled je vždy moudrý, prozíravý a rozverný. Hlavní hrdina hry Blázen se převtěluje do různých podob a přitom jakoby dává za pravdu Erasmově knize, kde mimo jiné čteme: "Nijak se nepřetvařuji a nesnažím se předstírat, že bych měl v hlavě něco, co je cizí mému srdci." Bláznovství je vždy a všude stejné, "skrýt je nemohou dokonce ani ti, kdo se ze všech sil snaží přivlastnit si zdání moudrosti a respekt, jaký moudrost vzbuzuje." Diváci to vidí každý den na svém pracovišti, v televizi, tuší to, ale nemají čas se nad tím pořádně zamyslet, vysmát se sobě samým. V tom přijede cirkus, postaví žlutobílý stan a zázračné strhávání licoměrných masek, přilepených k tvářím dospělých, každodenními starostmi pohlcených lidí, začíná. Vládci cirkusu nazývají diváky dětmi, říkají jim "malé děti", "větší děti", "děti s bílými vlasy", takže mnozí začnou dělat ze sebe blázny, vyvádět hlouposti ještě před začátkem představení.

"Jedině bláznům je vlastní umění říkat pravdu, aniž by někoho urazili." Erasmus Rotterdamský

  Tak jako velký filosof chtěl před pěti sty lety - řečeno jeho slovy - "trochu si zadovádět a zaskotačit" a svému obdobně významného příteli Thomasu Moorovi věnoval svou nesmrtelnou knížku Chvála bláznovství, tak Cirkus Giroldón objíždí svět se svým Bláznem a obdarovává diváky dětskou bezprostředností, upřímností a opravdovou svobodou myšlenek a činů.

Darja Sitnikovová, Tomsk, Rusko
  Více informací o Cirkusu Giroldón je k dispozici na webových stránkách http://www.CirkusGiroldon.ch .Oznámení ... březnový víkend na Ladronce


View Larger Map

  Na Ladronku přijede v březnu švýcarsko-česká, klaunsko-herecká dvojice, Lenka Foletti-Machoninová a Albert Foletti se svým Cirkusem Giroldón, "nejmenším v Evropě". V sobotu 9. a v neděli 10. března 2013, v 15:30 hodin, zahrají ve své vyhřívané zimní jurtě představení "Blázen", na trávníku před restaurací Ladronka (Tomanova 1/1028, Praha 6). Pokladna bude otevřena půl hodiny před představením.

  Hosty nejmenšího toulavého divadelního Cirkusu Giroldón budou v pátek 8. března, v 17:00 hodin, violoncellisté, sourozenci Anna Brikciusová a František Brikcius "Duo Brikcius". Koncert, stejně jako představení, je pro všechny, a tak se nebojte, vy velcí, přijít na představení "Blázen" a nebojte se přivést na violoncellový koncert děti!


http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista (Životopis, Obrázky, Reportoár, Projekty, CD, Duo, Download, Kontakt, News, Odkazy)


ŽivotopisObrázkyRepertoárProjektyCDDuoDownload KontaktNovinkyAnna Festival
Odkazy


Česky ... http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Novinky 37 (březen 2013, pozvánka: koncert Duo Brikcius & Cirkus Giroldón, soutěž: vyhrajte 1 x loutku, partner měsíce: Cirkus Giroldón, poznejte ...: Cirkus Giroldón - Chvála bláznovství v XXI. století, oznámení ...: březnový víkend na Ladronce, přihlašte se do mailing listu, ...)English ... http://www.Brikcius.com - František Brikcius: Czech Cellist - Newsletter 35 (December 2012, invitation: Christmas final concert "Festival Brikcius", competition: Win 1 x 1 year magazine Golf subscription, partner of the month: Kostel sv. Jana Křtitele Na Prádle), meet ...: Jan Židlický - interview, call for ...: Buy to your beloved Christmas present - new CD "MAKANNA", join mailing list, ...)