František Brikcius


Novinky


Novinky 31 (srpen 2012)


Pozvánka: koncert "RybaNaRuby & Brikcius: Bach & Violoncello I."


http://www.RybaNaRuby.net - Rybanaruby – klub, obchod, čajovna - česká violoncellistka Anna Brikciusová, plakát

  Jste zváni na violoncellový koncert "RybaNaRuby & Brikcius: Bach & Violoncello I." české violoncellistky Anny Brikciusové, který se koná ve středu 22. srpna 2012, od 20:00 hodin, v klubu RybaNaRuby (Mánesova 1645/87, Praha 2 - Vinohrady, 120 00).

  Violoncellistka Anna Brikciusová zde zahraje 1. Suitu G-dur pro sólové violoncello (BWV 1007), 2. Suitu d-moll pro sólové violoncello (BWV 1008) a 4. Suitu Es-dur pro sólové violoncello (BWV 1010) od barokního skladatele Johanna Sebastiana Bacha (1685 - 1750). Příští koncert "RybaNaRuby & Brikcius: Bach & Violoncello II." (František Brikcius - violoncello) se bude konat v pátek 28. září 2012.

  Vstupné (na místě 181,- Kč / předprodej 141,- Kč) a rezervace v místě konání koncertu. Ve spolupráci s klubem RybaNaRuby. Více informací na http://www.Brikcius.com , http://www.RybaNaRuby.net , http://www.FaceBook.com/RybaNaRuby (FaceBook event zde), http://www.FaceBook.com/Brikciusova .

"RYBANARUBY & BRIKCIUS: BACH & VIOLONCELLO I."
Středa 22. srpen 2012, 20:00 hodin, Klub RybaNaRuby (Mánesova 1645/87, Praha 2 - Vinohrady, 120 00)

ANNA BRIKCIUSOVÁ - violoncelloSoutěž: vyhrajte 1 x 1 CD "MAKANNA"

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Buy CD "MAKANNA"  (Jiří Weil, Irena Kosíková, Sir Tom Stoppard, Václav Havel, Jan Talich, Jan Židlický, Talichův komorní orchestr & František Brikcius)


  Vyhrajte 1 x 1 CD "MAKANNA" zodpovězením následující otázky:

Kdo je autorem hudby CD "MAKANNA" (Jan Talich - dirigent, František Brikcius - violoncello, Jan Židlický - recitace & Talichův komorní orchestr)?
  1. Pomeranč
  2. RybaNaRuby
  3. Irena Kosíková
Soutěž byla ukončena. Šťastným výhercem je J. G. z Madridu.
CD
"MAKANNA" ke koupi zde .Partner měsíce: RybaNaRuby

http://www.RybaNaRuby.net - Rybanaruby – klub, obchod, čajovna

  RybaNaRuby je multikulturní experimentální prostor, jehož náplní je směs koncertů, přednášek, kurzů, seminářů, improvizovaných představení, literárních večerů a filmových projekcí.

http://www.RybaNaRuby.net - Rybanaruby – klub, obchod, čajovna

RybaNaRuby
pondělí - sobota: 14:00 - 24:00 hodin
Mánesova 1645/87, Praha 2 - Vinohrady, 120 00
Tel. +42 (0) 731 570 704

http://www.RybaNaRuby.net
http://www.FaceBook.com/RybaNaRuby
http://Twitter.com/RybanarubyPoznejte ... Pomeranč

http://www.FlagstafFotos.com.au - Orange and cross section, picture of the day on the English Wikipedia for October 19, 2009, by Fir0002/Flagstaffotos, (GFDL)

Pomeranč

  Pomeranč je plod pomerančovníku pravého (Citrus sinensis) z čeledi routovité (Rutaceae). Pomerančovníky jsou stromy, zřídka i keře. Pochází pravděpodobně ze subtropických hraničních oblastí Číny a Vietnamu. V 15. století byl dovezen do Evropy portugalskými obchodníky a záhy po objevení Ameriky i tam. Nyní je rozšířen ve všech subtropických oblastech, v tropech se mu pro přílišnou vlhkost nedaří. Jde o nejčastěji pěstované citrusové ovoce.

  Pomerančovník je stále zelený, mělce kořenící strom, má kulovitou korunu a v mládí trnité větvičky. Listy jsou podlouhle vejčité až eliptické, středně veliké, tmavě zelené s úzkými řapíky. Jsou to rostliny jednodomé a vytvářejí květy, opylovány jsou hmyzem. Květy jsou bílé, vonící, 2 až 3 cm veliké, obvykle pětičetné, okvětní lístky podlouhlé, asi 15 x 6 mm velké, tyčinky asi 14 mm, semeníky téměř kulovité.

  Plody jsou bobule (hesperidium) ve velikostech 5 až 12 cm, kulovité až oválné. Kůra plodu (perikarp) bývá barvy žluté, oranžové nebo šarlatově červené, je poměrně tenká, přiléhající k dužnině, někdy obtížně loupatelná. Dužina je tvořena klínovitými semeníkovými pouzdry vyplněnými tenkostěnnými váčky, které obsahují sladkou šťávu obklopující semena umístěná na středoúhelném semeníku. Dužina je barvy žluté až oranžové, u některých kultivarů i fialově červené a je šťavnatá, osvěžující sladkokyselé chuti. Semena jsou poměrně velká, mnohozárodečná (polyembryonická), existují i bez semenné kultivary.

  Plody jsou kvalitním zdrojem vitamínu C a konzumují se čerstvé, kompotují se nebo lisují na osvěžující šťávu. Téměř 90% produkce pomerančů je průmyslově zpracováno. Ze slupek se získává pektin a hlavně esenciální oleje, které slouží k aromatizaci potravin a v kosmetice, v menší míře se používají v lékařství k výrobě tinktur. Květ se pro svou vůni a chuť používá jako upravující složka řady čajových směsí. V lidovém lékařství se užívají okvětní plátky svařené se solí k uklidnění nervů, proti astmatu, vysokému tlaku, horečce a zvracení, svařené s cukrem proti nechutenství.

  Pomerančovníky se dělí podle vlastnosti plodů do tří základních skupin:
- Obyčejné pomeranče s poměrně tenkou slupkou, žlutou až oranžovou dužinou, pěstované převážně ve Španělsku a na Blízkém Východě, pro přímý konzum i pro lisování.
- Krvavé pomeranče mají červené žilky v dužině a šťávu fialově rudé barvy.
- Pupečné pomeranče se základem druhého plodu na bliznové straně plodu, která vypadá jako pupek. Byly objeveny v roce 1820 na jediném zmutovaném stromu v Brazílii a protože tyto pomeranče nemají semena, rozmnožil se tento strom dále vegetativně pomoci roubů, čili všechny dnešní stromy s těmito pomeranči jsou přímými potomky jediného stromu.

Pomeranč (Ellen Levy Finch)

  Ročně se sklidí asi 60 milionů tun citrusových plodů. Skoro 70% připadá na pomeranče. Z jednoho stromu pomerančovníku, který je v průmětu 6 – 10 metrů vysoký, se ročně sklidí 7 000 - 8 000 plodů, známé jsou i výnosy 20 000 plodů. Pomerančovníky mají kvalitní plody jen tehdy, projdou-li obdobím chladu. Pro poskytnutí co největší a kvalitní úrody je nutno stromy prořezávat.

  Přestože pomerančovník snese poměrně různorodé subtropické podnebí, jednotlivé kultivary jsou k docílení maximálního a kvalitního výnosu vázány na určité zeměpisné oblasti. V období velkého sucha je nutno stromy zavlažovat. Během plné vegetace požaduje vysokou teplotu a hodně slunečního svitu, v období klidu přežije krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu. Nesnáší zasolenou půdu, ideální pH je okolo 5 až 8. Stromy se dožívají až 100 let, ale z ekonomických důvodů se počítá s životností 30 let. Nové stromky se vypěstují roubováním na podnože vyrostlé ze semen, pak plodí za cca 5 let. Pomerančovníky se také vysazují poblíž lidských obydlí i jako solitéry pro poskytnutí stínu.

  Více informací o Pomeranči webových stránkách http://www.Brikcius.com a http://CS.Wikipedia.org/Wiki/Pomeranč .Oznámení ... "Like" Anna Brikciusová na FaceBookuhttp://www.FaceBook.com/Brikciusova


http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista (Životopis, Obrázky, Reportoár, Projekty, CD, Duo, Download, Kontakt, News, Odkazy)


ŽivotopisObrázkyRepertoárProjektyCDDuoDownload KontaktNovinkyAnna Festival
Odkazy


Česky ... http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Novinky 31 (srpen 2012, pozvánka: koncert RybaNaRuby & Brikcius: "Bach & Violoncello I.", soutěž: vyhrajte 1 x 1 CD "MAKANNA", partner měsíce: RybaNaRuby, poznejte ...: Pomeranč, oznámení ...: "Like" Anna Brikciusová na FaceBooku, přihlašte se do mailing listu, ...)English ... http://www.Brikcius.com - František Brikcius: Czech Cellist - Newsletter 31 (August 2012, invitation: Concert "RybaNaRuby & Brikcius: Bach & Cello I.", competition: Win 1 x 1 CD "MAKANNA", partner of the month: RybaNaRuby, meet ...: Orange, call for ...: "Like" Anna Brikciusová on FaceBook, join mailing list, ...)