František Brikcius


Novinky


Novinky 28 (květen 2012)


Pozvánka: květnový koncert
"Festival Brikcius"
& Weinberger Tour"

http://www.Brikcius.com - Festival Brikcius - cyklus koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu / the chamber music concert series at the Stone Bell House - jaro & podzim 2012 / spring & autumn 2012


  Jste zváni na květnový koncert "Weinberger Tour" projektu "Festival Brikcius" - cyklus koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu (jaro & podzim 2012), českého violoncellisty Františka Brikcia, který se koná ve čtvrtek 17. května 2012, od 19:30 hodin, v reprezentačním koncertním sále ze 13. století, v Domě U Kamenného zvonu (GHMP, 3. patro, Staroměstské náměstí 605/13, Praha 1).

  Jeden z nejlepších českých klavíristů Tomáš Víšek a violoncellista František Brikcius zde zahrají skladby terezínských/židovských skladatelů. Skladby Une Cantilčne jalouse (1920) a Colloque sentimental - Prélude d'aprčs le počme de Paul Verlaine (1920) Jaromíra Weinbergera (1896 - 1967), autora jedné z nejhranějších českých oper Švanda dudák v zahraničí, Sonátu Erwina Schulhoffa (1894 - 1942), která se vzhledem k náročnosti zejména klavírního partu moc často nehraje. Dále Lamento od Jamese Simona (1880 - 1944), složené po Simonově příjezdu do Izraele, respektive tehdejší Palestiny, a zjištění, že jeho sestra zemřela. Simon se přes varování přátel vrací do Evropy, což se mu stalo osudným. A na závěr d-Fence pro violoncello a klavír (2007) od Ireny Kosíkové, napsanou speciálně pro "Weinberger Tour". Příští jarní koncert "Festival Brikcius" & "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" (Anna Brikciusová - violoncello & František Brikcius - violoncello) se bude konat ve čtvrtek 21. června 2012 v den letního slunovratu.

  Vstupenky (základní vstupné: 450,- Kč / důchodci a studenti: 250,- Kč) exkluzivně u oficiálního festivalového prodejce vstupenek Prague Ticket Office - Via Musica (http://www.PragueTicketOffice.com - Via Musica, AMU, Malostranské náměstí 14, Praha 1 - Via Musica, Staroměstské náměstí 14, Praha 1 - Tel.: +420 224 826 440) a cca 90 minut před začátkem koncertu v místě konání. Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme včasné zakoupení vstupenek. Podpořte "Festival Brikcius" a kupte si mecenášskou vstupenku zde.

  Ve spolupráci s Galerií Hl. m. Prahy a Daniel Pearl World Music Days. "Festival Brikcius" připomíná 220. výročí narození italského skladatele Gioacchina Rossiniho, 120. výročí narození švýcarského skladatele Arthura Honeggera a 100. výročí narození francouzského skladatele Jeana Françaixe "Centenaire Jean Francaix - 2012". Více informací je k dispozici na webových stránkách http://www.Brikcius.com , http://www.PragueTicketOffice.com , http://www.iKosik.com , http://www.FaceBook.com/FestivalBrikcius , http://www.FaceBook.com/Brikcius.Frantisek (FaceBook event zde) & http://www.Twitter.com/Brikcius .

"FESTIVAL BRIKCIUS" & "WEINBERGER TOUR"
Čtvrtek 17. květen 2012, 19:30 hod., Dům U Kamenného zvonu (GHMP, 3. patro, Staroměstské náměstí 605/13, Praha 1)

TOMÁŠ VÍŠEK - klavír
FRANTIŠEK BRIKCIUS - violoncelloSoutěž: vyhrajte 2 x 2 volné vstupenky na červnový koncert "Festival Brikcius" & "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour"

http://www.Brikcius.com - Festival Brikcius - cyklus koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu / the chamber music concert series at the Stone Bell House - jaro & podzim 2012 / spring & autumn 2012

  Vyhrajte 2 x 2 volné vstupenky na červnový koncert "Festival Brikcius" & "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour", který se koná ve čtvrtek 21. června 2012 v Praze, zodpovězením následující otázky:

O jakém slunovratu se koná červnový koncert "Festival Brikcius" & "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour"?
  1. Jarním
  2. Letním
  3. Zimním
Soutěž byla ukončena. Šťastnými výherci jsou H. P. z Prahy 2 a Z. T. z Prahy 5.Partner měsíce: Via Musica - Prague Ticket Office

http://www.PragueTicketOffice.com - Prague Ticket Office - Via Musica - Prodej vstupenek na koncerty vážné hudby v Praze - Kupte si vstupenky online - oficiální prodejce vstupenek "Festival Brikcius"

  Via Musica - Prague Ticket Office je prodejce vstupenek na koncerty vážné a jazzové hudby a představení černých divadel v Praze. Zajišťuje prodej vstupenek pro Akademii Hudebních Umění v Praze. Via Musica je specializovaná prodejna CD, kde naleznete více než 3 500 titulů vážné hudby a jazzu českých a zahraničních hudebních vydavatelství. Via Musica CD shop obdržel cenu "Best Retailer" od největšího českého vydavatelství Supraphon.

"The most convenient ticket office in town!" RickSteves.com

  Via Musica - Prague Ticket Office je oficiálním prodejcem vstupenek na koncerty projektu "Festival Brikcius".

http://www.ViaMusica.cz - Via Musica - Prague Ticket Office - Prodej vstupenek na koncerty vážné hudby v Praze - Kupte si vstupenky online - oficiální prodejce vstupenek "Festival Brikcius"

Via Musica - Prague Ticket Office, Staroměstské náměstí 14/604, Praha 1, 110 00, Tel.: +420 224 826 440
Otevřeno denně: duben - říjen 10:00 - 20:00, listopad - březen 10:00 - 18:00

http://www.PragueTicketOffice.com - Prague Ticket Office - Via Musica - Prodej vstupenek na koncerty vážné hudby v Praze - Kupte si vstupenky online - oficiální prodejce vstupenek "Festival Brikcius"
Poznejte ... ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát - rozhovor

Leo Pavlát - ředitel Židovského muzea v Praze

Leo Pavlát
(*9. 10. 1950)

František Brikcius: Pane Pavláte, vystudoval jste Fakultu sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy v Praze, obor rozhlas (1969 - 1974), po roční vojenské službě jste se stal odborným redaktorem umělecko-naučné redakce nakladatelství Albatros (1975 - 1990). Jak vzpomínáte na práci v Albatrosu?

Leo Pavlát
: V Albatrosu panovaly velice slušné poměry, poznal jsem zde řadu výborných lidí, kterých si vážím. Dětské knížky navíc nebyly vystaveny tak silnému ideologickému tlaku jako jiná literatura, takže i vlastní práci bylo možno vykonávat s dobrým pocitem.

F. B.: Veřejně jste se přihlásil k židovské víře, oženil jste se s výtvarnicí Hanou Klímovou, dcerou disidenta a spisovatele Ivana Klímy. Jaký to mělo vliv na Váš profesionální život?

L. P.: Přineslo to mně i rodině zájem StB se všemi nepříjemnostmi, která byla s takovou pozorností spojena. Ale v tom jsme na obci nebyli výjimkou.

F. B.: Po revoluci jste působil na československém, respektive českém velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu (1990 - 1994). Jak Vás tato zkušenost a pobyt v Izraeli ovlivnili?

L. P.: Žít židovství v Čechách a v Izraeli není pochopitelně totéž. V Izraeli jsem byl především pracovně, ale i z čistě židovského hlediska jsem dostal nesmírně moc: novou zkušenost, znalosti, přátelství.

F. B.: Od roku 1994 jste ředitelem Židovského muzea v Praze. Můžete popsat, jaká je hlavní náplň Vaší činnosti?

L. P.: Stručně řečeno: Hlavním předmětem činnosti našeho muzea je tvorba, doplňování, odborná správa, shromažďování a prezentace sbírek i knihovního a archivního fondu, osvětová, publikační, vydavatelská a vzdělávací činnost, činnost výzkumná. A také  opravy a technická zhodnocení pronajatých nemovitostí, v nichž muzeum sídlí a prezentuje sbírky.

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista, PhDr. Leo Pavlát: ředitel Židovského muzea v Praze, JUDr. Milouš Červencl: ředitel Památníku Lidice - tisková konference "Weinberger Tour" (Praha, Magistrát Hl. m. Prahy, 2007)


F. B.: U příležitosti Roku židovské kultury - 100. výročí založení Židovského muzea v Praze byl uveden koncert "7 Svící" se skladbami tzv. "Terezínských" skladatelů. Vaše maminka jako jediná z rodiny přežila pobyt v koncentračním táboře Osvětim. Co si o těchto skladbách myslíte?

L. P.: Vyvraždění téměř 80 000 židovských obyvatel z Čech a Moravy představovalo - a v generacích, které se nenarodily - stále představuje obrovskou ztrátu. Nejen z čistě lidského hlediska, s ohledem na nevinně zavražděné, ale i s ohledem na budoucí prosperitu země, úroveň její vědy, obchodu, umění, kultury. Hudba  výjimečně talentovaných terezínských skladatelů tuto ztrátu  umělecky nesmírně působivě připomíná.

F. B.: Nedávno Židovské muzeum změnilo své logo. Proč?

L. P.: Muzeum změnilo celý svůj vizuální styl a změna loga k tomu patří. Je to však součást širšího záměru, protože v několika příštích letech hodláme tvůrčím způsobem inovovat všechny stálé expozice. Chceme věnovat větší pozornost živé kultuře, přiblížit naše muzeum muzejnictví 21. století.

F. B.: Součástí muzea je mimo jiné Galerie Roberta Guttmanna. Jakou připravujete výstavu? Co je pro muzeum při dramaturgii výstav a dalších kulturních akcí rozhodující?

L. P.: Nejbližší výstavou bude přehlídka děl amerického výtvarníka Marka Podwala, s nímž naše muzeum dlouhodobě spolupracuje. V Galerii Roberta Guttmanna v zásadě představujeme málo známé domácí židovské umělce, ale snažíme se sledovat i moderní židovské umění v tvorbě jeho význačných zahraničních tvůrců. Připravujeme zde rovněž tematické výstavy čerpající z bohatého muzejního sbírkového fondu a faktograficky i způsobem provedení objevné byly také výstavy věnované tragickému období šoa.

http://www.Brikcius.com - český violoncellista František Brikcius, Leo Pavlát: ředitel Židovského muzea v Praze & Jan Munk: ředitel Památníku Terezín - Rozhovor / koncert MAKANNA - 110. výročí narození židovského spisovatele Jiřího Weila (Jiří Weil, Irena Kosíková, Sir Tom Stoppard, Václav Havel, Jan Talich, Jan Židlický, Talichův komorní orchestr a František Brikcius); (Klášter sv. Anežky České v Praze, 2010, Foto Marek Malůšek).

F. B.: Nedávno byla uvedena premiéra orchestrální skladby "MAKANNA" Ireny Kosíkové u příležitosti 110. výročí narození židovského spisovatele Jiřího Weila, pod záštitou Sira Toma Stopparda a Václava Havla. Z koncertu byl pořízen záznam, který bude v dohledné době vydán na CD. V letech 1950 - 1958 byl Jiří Weil zaměstnán jako vědecký pracovník ve Státním židovském muzeu v Praze. Jsou zde k dispozici dokumenty o jeho činnosti?

L. P.: Jiří Weil našel za války v muzeu útočiště a po jejím skončení - v nepřízni režimu - se zde zabýval především terezínskou dětskou tvorbou. Tento zájem vyústil i v některé publikace, takže v tomto ohledu je Weilovo dílo stále přítomno.

F. B.: Jaký je Váš vztah k literatuře?

L. P.: Je mi to nejbližší umění, knížky jsou se mnou pořád.

F. B.: Při Vaší spisovatelské a překladatelské činnosti používáte raději tužku, pero, psací stroj nebo počítač?

L. P.: Dříve jsme psal všechno rukou a na psacím stroji jen přepisoval čistopis. S počítačem jsem změnil zvyklosti. Píšu rovno do něj, v něm také opravuji. Ale psát rukou jsem nezapomněl. Poznámky, náměty - ty si píšu rukou.

F. B.: Co Vás v poslední době nejvíce potěšilo?

L. P.: Rodina, setkání literární i jiná, práce, stromy, kameny, sny.

F. B. Děkuji za poskytnuté odpovědi.

  Více informací o Leo Pavlátovi na webových stránkách http://www.Brikcius.com , http://www.JewishMuseum.cz a http://CS.Wikipedia.org/Wiki/Leo_Pavlát .Oznámení ... ptejte se v NetHovoru violoncellisty Františka Brikcia

http://www.Scena.cz - 1. kulturní portál

  Český violoncellista František Brikcius bude hostem on-line NetHovoru 1. kulturního portálu Scena.cz. Rozhovor se uskuteční v pondělí 14. května 2012, od 17:00 hodin, na http://NetHovory.Scena.cz .

  Pokud se chcete na něco zeptat Františka Brikcia, nejenom o projektu "Festival Brikcius", můžete položit otázku hostovi již nyní zde.http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista (Životopis, Obrázky, Reportoár, Projekty, CD, Duo, Download, Kontakt, News, Odkazy)


ŽivotopisObrázkyRepertoárProjektyCDDuoDownload KontaktNovinkyAnna Festival
Odkazy


Česky ... http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Novinky 28 (květen 2012, pozvánka: květnový koncert "Festival Brikcius" & "Weinberger Tour", soutěž: vyhrajte 2 x 2 volné vstupenky na červnový koncert "Festival Brikcius" & "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour", partner měsíce: Via Musica - Prague Ticket Office, poznejte ...: ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát - rozhovor, oznámení ...: ptejte se v NetHovoru violoncellisty Františka Brikcia, přihlašte se do mailing listu, ...)English ... http://www.Brikcius.com - František Brikcius: Czech Cellist - Newsletter 28 (May 2012, invitation: May concert "Festival Brikcius" & "Weinberger Tour", competition: Win 2 x 2 free tickets for the June concert "Festival Brikcius" & "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour", partner of the month: Via Musica - Prague Ticket Office, meet ...: Director of the Jewish museum in Prague Leo Pavlát - Interview, call for ...: Ask questions in the NetHovor with cellist František Brikcius, join mailing list, ...)