František Brikcius


Novinky


Novinky 23 (prosinec 2011)


Pozvánka: adventní koncert "
Brikcius v Řetězové VI. & Duo Brikcius - 2 Cellos Tour"


http://www.Brikcius.com - DUO BRIKCIUS, Anna Brikciusová: český violoncellista & František Brikcius - český violoncellista, 2e Festival Culturel International de Musique Symphonique - "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" (Alžír, Národní divadlo v Alžíru, 2010)


  Jste zváni na adventní koncert "Brikcius v Řetězové VI. & Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" komorního souboru "Duo Brikcius" českých violoncellistů - sourozenců Anny Brikciusové a Františka Brikcia, který se koná v sobotu 17. prosince 2011, od 19:00 hodin, v Art Space Řetězová 7 (dům "U tří divých mužů", Řetězová 7, Praha 1, suterén).

  Duo Brikcius zde zahraje Duo (1939 - 40) od "terezínského" židovského skladatele Gideona Kleina a Fantasii IV. (2008) od české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové (otec Ireny Kosíkové, filozof Karel Kosík, byl vězněn v Terezíně během 2. světové války). Dále na koncertě zazní skladby L. Boccheriniho, W. A. Mozarta, G. Rossiniho, P. Hindemitha, G. Kleina a I. Kosíkové.

  Vstupné (200,- Kč) a rezervace (603 865 126, 603 879 564) v místě konání koncertu. Ve spolupráci s Art Space Řetězová 7. Více informací je k dispozici na webových stránkách http://www.Brikcius.com , http://www.iKosik.com a http://www.FaceBook.com/Brikciusova (FaceBook event zde).

"BRIKCIUS V ŘETĚZOVÉ VI. & DUO BRIKCIUS - 2 CELLOS TOUR"
Sobota 17. prosinec 2011, 19:00 hod., Art Space Řetězová 7 (dům "U tří divých mužů", Řetězová 7, Praha 1, suterén)

ANNA BRIKCIUSOVÁ
- violoncello (Duo Brikcius)
FRANTIŠEK BRIKCIUS - violoncello (Duo Brikcius)Soutěž: vyhrajte 1 x knihu Víta Kremličky Tajná cikánská kronika a 2 x 2 volné vstupenky na koncert "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" v Kladně

Vít Kremlička - Tajná cikánská kronika (Nakladatelství Pavel Mervart)

  Vyhrajte 1 x knihu Víta Kremličky Tajná cikánská kronika a 2 x 2 volné vstupenky na koncert "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour", který se koná v pondělí 9. ledna 2012 v Kladně zodpovězením následující otázky:

 Za jaký deník obdržel básník Vít Kremlička prestižní Cenu Jiřího Ortena?
  1. Lodní deník (1991)
  2. Palubní deník (1991)
  3. Letecký deník (1991)
Soutěž byla ukončena. Šťastnými výherci jsou P. J. z Bratislavy a H. M. z Kladna.Partner měsíce: Portál české literatury

http://www.CzechLit.cz - Portál české literatury

  Vícejazyčný webový Portál české literatury (PČL) je určen k propagaci české literatury v zahraničí prostřednictvím poskytování informací. Portál si klade za cíl zpřístupňovat především informace o žijících a v současné době tvořících literátech a o jejich díle (prozaici, básníci, dramatici, esejisté a autoři knih pro děti a mládež).

  Portál české literatury nemá v úmyslu nahrazovat vyčerpávající akademické zdroje informací, jeho ambicí je sloužit jako centrální a moderní zdroj pravidelně obměňovaných a aktualizovaných informací, určených hlavně pro zahraniční odbornou veřejnost (bohemisté vč. studentů, překladatelé, nakladatelští redaktoři, literární centra), pořadatele literárních akcí (festivaly, veletrhy, čtení, výstavy), publicisty, krajany či pro běžné čtenáře a zájemce o českou literaturu. Portál české literatury je spravován Institutem umění.

http://www.CzechLit.cz - Portál české literatury

  Portál české literatury je mediálním partnerem projektů "MAKANNA" a "Brikciusová Na Prádle - Mrak vrchní pluje rychleji".
Poznejte ... básník Vít Kremlička - rozhovor

Vít Kremlička

Vít Kremlička
(*22. 10. 1962)

František Brikcius: Pane Kremličko, po studiu na pražském Akademickém Gymnáziu a Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy jste vystřídal celou řadu zaměstnání (noční hlídač, zeměměřič, operátor ve výpočetním středisku, atd.), byl jste členem hudební skupiny Národní třída (1982/3 - 1985), jako frontman jste působil v hard-metalové skupině His Boys (1986 - 1988), podílel jste se na založení časopisu Revolver Revue (1985) a týdeníku Respekt (1989). Po revoluci jste studoval bohemistiku a komparastiku na FF UK (1990 - 1998), kterou jste nedokončil. Mimo jiné jste také krátce působil jako externí dramaturg divadla Komedie v Praze. Jak byste jednotlivé životní etapy porovnal a jak Vás tato zkušenost ovlivnila?

Vít Kremlička: Svá studia na filosofii jsem uzavřel, jak jsem chtěl. Složil jsem I. státnice a potom jsem dál studoval pro radost z poznání u výborných učitelů. Jejich vědomosti byly protříbeny životní zkušeností, žádní školometi z pařenišť knihoven. Vědomosti už mi nikdo nevezme, i kdyby se postavil na hlavu. Investoval jsem vlastní prostředky, čas i elán, takže mi nikdo nemá co vyčítat.

F. B.: Měla prestižní Cena Jiřího Ortena za Lodní deník (1991) zásadní vliv na Váš profesionální vývoj?

V. K.: Ale kdeže! Studoval jsem tehdy na svobodné filosofické fakultě, abych si doplnil vzdělání, a na literární práci mi nezbývalo mnoho času. Všechno se děje v čase, který musím sám sobě vzít.

F. B.: Od literárního debutu v samizdatovém časopise Violit (1981) jste publikoval v dalších samizdatových a exilových sbornících, po revoluci byla Vaše poezie, próza a publicistika zveřejňována v Alternativě, Babylonu, Divadelních novinách, Lidových novinách, Literárních novinách, Revolver Revue, Tvaru a mnoha dalších. Na kterou spolupráci  / redakci nejraději vzpomínáte?

V. K.: Do mého života se provždy nesmazatelně zaryla Revolver Revue. "Jak se časí mění - co bývalo, není, bude, co se vrátí, není, co se ztratí..." jak bylo psáno v jedné hospodě na Zbraslavi. Všechno se mihne a zmizí. Rád někdy vzpomínám na svéráznou redakci Tvaru s jejím úsilím znovu objevovat dávno známé. Už asi pět let se věnuji mikrorecensím knih v A2, neb jsou mojí domovskou publicistickou arénou.

F. B.: Na Váš kladný vztah k císařovně Sisi a lovení ryb se ani neptám. Nicméně musím se zeptat, které místo máte při svých toulkách přírodou nejraději?

V. K.: Kde se dá chytat na splávek.

F. B.: Co je pro Vás při psaní básní rozhodující?

V. K.: Básně nepíšu, ale skládám. Klid a trochu zaopatření v základních bytostných potřebách ku skladbě dostačuje.

F. B.: Kromě vlastní tvorby se také věnujete osvětě zavražděných a neprávem vězněných spisovatelů. Po předchozím projektu "Saro Wiwa" o nigerijském spisovateli Ken Saro-Wiwowi (1941 - 1995), budete v pondělí 12. prosince 2011 v Unijazzu uvádět básně tibetské básnířky Tsaring Woeser "Básně z Tibetu a o Tibetu II.". Jak jste se k jejich tvorbě dostal?

V. K.: Dělám si jednou za čas malou soukromou inventuru. Projdu si zprávy a lidskoprávní zpravodajství, zda jsou tam nějaké případy z oboru literárního, a tomu se potom věnuji, jak v mých silách a jak možno. Připadá mi to solidární vůči kolegům v nesnázích.

http://www.Brikcius.com - Vít Kremlička (básník). Autorské čtení "Vít Kremlička uvádí své překlady z díla Ken Saro-Wiwa a trosky své poezie" & "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour Preview" (Praha, PEN klub, 2010)

F. B.:  Tužka, pero, psací stroj nebo počítač?

V. K.: Třebas i ohořelá sirka. Dneska chce každý diář Moleskine. Já to mastím písadlem do školních sešitů, nebo prošlých kalendářů a taky to jde.

F. B.: Co Vás v poslední době nejvíce potěšilo?

V. K.: Mnoho toho nebylo. Většina lidí neselhává, protože si klade příliš nízké nároky, které je snadné plnit. Ale v umění stále platí archetyp, nejistota výsledku a vynaloženého úsilí - to, čím je odpuzován dav. Trvalé směřování k ideálu.

F. B. Děkuji za poskytnuté odpovědi.

  Více informací o Vítu Kremličkovi na webových stránkách http://www.Brikcius.com a http://CS.Wikipedia.org/Wiki/Vít_Kremlička .Oznámení ... navštivte "Básně z Tibetu a o Tibetu II."

Tsering Woeser

  Navštivte básnické čtení "Básně z Tibetu a o Tibetu II.", které se koná v pondělí 12. prosince od 19:00 hodin v prostorách Unijazzu (vchod z pasáže, II. schodiště, 4. patro, Jindřišská 5, 110 00, Praha 1).

  Větry z náhorních planin tibetských znějí až sem, a ještě dál - - slova šumí po skalinách, písně znějí na dolinách. Večer zazní několik básní tibetské básnířky Tsering Woeser v překladech Olgy Lomové a Jany "Křišťanky" Hradilkové; též zašumí několik rozpustilých básní Víta Kremličky z cyklu Tibetiana. Hudební doprovod Duo Brikcius. Více na http://www.Brikcius.com a http://www.UniJazz.cz .


http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista (Životopis, Obrázky, Reportoár, Projekty, CD, Duo, Download, Kontakt, News, Odkazy)


ŽivotopisObrázkyRepertoárProjektyCDDuoDownload KontaktNovinkyAnna Festival
Odkazy


Česky ... http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Novinky 23 (prosinec 2011, pozvánka: "Brikcius v Řetězové VI. & Duo Brikcius - 2 Cellos Tour", soutěž: vyhrajte 1 x knihu a 2 x 2 volné vstupenky, partner měsíce: Portál české literatury, poznejte ...: básník Vít Kremlička, oznámení ...: navštivte básnické čtení "Básně z Tibetu a o Tibetu II.", přihlašte se do mailing listu, ...)English ... http://www.Brikcius.com - Frantisek Brikcius: Czech Cellist - Newsletter 23 (December 2011, invitation: Advent concert "Brikcius v Řetězové VI. & "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour", competition: Win 1 x book 2 x 2 free concert tickets, partner of the month: Czech Literature Portal, meet ...: Poet Vít Kremlička - Interview, call for ...: Visit poetry reading "Básně z Tibetu a o Tibetu II.", join mailing list, ...)