František Brikcius


Novinky


Novinky 17 (květen - červen 2011)


Pozvánka: Koncert "eSACHERe"


http://www.Brikcius.com : Český violoncellista František Brikcius - eSACHERe (Conrad Beck, Luciano Berio, Pierre Boulez, Benjamin Britten, Henri Dutilleux, Wolfgang Fortner, Alberto Ginastera, Cristobal Halffter, Hans Werner Henze, Heinz Holliger, Klaus Huber, Witold Lutoslawski, Mstislav Rostropovič, Paul Sacher, Jan Talich. eSACHERe Cello Ensemble a František Brikcius)

  Jste zváni na premiérové koncertní uvedení švýcarského projektu "eSACHERe" (12 skladatelů švýcarského mecenáše Paula Sachera), které se koná v pondělí 9. května 2011, od 19:00 hodin, v Národní galerii - Klášteře sv. Anežky České v Praze (Milosrdných 17, Praha 1). Vstup na koncert je volný (viz pozvánka zde), nicméně vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme rezervovat si místa co nejdříve.

  Na koncertě "eSACHERe" vystoupí český violoncellista František Brikcius se skladbami 12 světových skladatelů (Conrad Beck, Luciano Berio, Pierre Boulez, Benjamin Britten, Henri Dutilleux, Wolfgang Fortner, Alberto Ginastera, Cristobal Halffter, Hans Werner Henze, Heinz Holliger, Klaus Huber a Witold Lutoslawski). Hosty večera budou dirigent Jan Talich a eSACHERe Cello Ensemble.

  Koncert "eSACHERe" se koná pod záštitou Velvyslanectví Švýcarské konfederace a v rámci 9. ročníku festivalu "Daniel Pearl World Music Days". Nastudování programu bylo podpořeno stipendiem MK ČR. Ve spolupráci s Národní galerií, za podpory tiskárny Tiskap, společnosti Railreklam, the Swiss Arts Council Pro Helvetia a Britten-Pears Foundation. Více informací na http://www.Brikcius.com .

eSACHERe
9. květen 2011, 19:00 hod., Klášter sv. Anežky České v Praze (U Milosrdných 17, Praha 1)

FRANTIŠEK BRIKCIUS - violoncello

JAN TALICH
- dirigent, j.h.
eSACHERe Cello Ensemble, j.h.Soutěž: vyhrajte 1 x 1/2 roční předplatné časopisu Živá historie

http://www.epublishing.cz/ziva-historie - Časopis Živá historie

  Vyhrajte 1 x 1/2 roční předplatné historického časopisu Živá historie zodpovězením následující otázky:

Které projekty českého violoncellisty Františka Brikcia mediálně podpořil časopis Živá historie?
  1. Projekt "eSACHERe".
  2. Projekty "eSACHERe" a "MAKANNA".
  3. Projekty "eSACHERe", "MAKANNA" a "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour".
Soutěž byla ukončena. Šťastný výherce je A. J. z Benešova.Partner měsíce: mFiles

http://www.mFiles.co.uk - Music Files Ltd

  mFiles.co.uk se ze skromných začátků rozrostly do vydatných hudebních stránek s kvalitní pověstí. Jejich zakladatel Jim Paterson se věnuje především klasické a filmové hudbě. Před jedenácti lety, v roce 2000, začal převádět své poznámky o skladatelích a klasické úpravy (s použitím notového softwaru Sibelius) do webových stránek. Od té doby se stránky značně rozšířily, k původnímu textu začala přispívat celá řada hudebních vědců a skladatelů. Stránky jsou aktualizovány týdně, včetně notového materiálu, souborů midi a MP3, hudebních novinek, soundtracků, kritik a širokého spektra článků reflektujících vše od ragtimu, až po elektronickou hudbu.

  Základ webových stránek zůstává nekomerční, všechny soubory (sheet music, midi a mp3) jsou zde k dispozici zdarma ke stažení pro osobní účely. Nicméně k podpoře a udržování této služby je zde obchodní část, která tvoří, aranžuje a poskytuje licenci ke komerčním účelům. Jako součást této obchodní části, Jim Paterson skládá hudbu pro hry a videa. Za dlouhá léta mFiles přišly do kontaktu s mnoha talentovanými osobnostmi ze všech oblastí hudebního života, včetně violoncellisty Františka Brikcia. Domníváme se, že premiérový koncert "eSACHERe" je unikátní projekt se zajímavou historií, která zahrnuje skladatele a hudebníky, kteří nejvíce ovlivňovali hudební dění 20. století a velmi rádi podpoříme tento projekt.
 
  mFiles jsou mediálním partnerem projektu "eSACHERe".

http://www.mFiles.co.uk - Music Files Ltd
Poznejte ... dirigent, mecenáš a patron umění Paul Sacher

Paul Sacher (28. dubna 1906, Basel - 26. května 1999, Basel)

Paul Sacher
(*28. 4. 1906 - †26. 5. 1999)

  Švýcarský dirigent, mecenáš a patron umění, Paul Sacher, se narodil 28. dubna 1906, v Basileji. 1925 začal studovat dirigování u Felixe Weingartnera na basilejské konzervatoři a hudební vědu u Karla Nefa a Jacquese Handschina na basilejské univerzitě.

  Roku 1926 založil Basilejský komorní orchestr (BKO), 1928 Basilejský komorní sbor (BKS). O rok později se Sacher stal členem rady a uměleckým vedoucím basilejské International Society for Contemporary Music (ISCM). 1931 je zvolen do předsednictva ředitelů Švýcarské společnosti hudebníků a 1933 založil v Basileji Schola Cantorum Basiliensis, kterou vedl. Roku 1934 se za něj provdala Maja Hoffmann-Stehlin, vdova po Emanuelu Hoffmannovi. Sacher se stal členem rady a většinovým akcionářem farmaceutického koncernu empire Hoffmann-La Roche.

  1936 objednává první skladbu u Bély Bartóka: Hudbu pro smyčce, bicí a celestu. 1941 se stal zakladatelem a dirigentem nově založeného souboru Collegium Musicum Zürich 1941, který vedl po následujících 50 let. Roku 1946 byl zvolen prezidentem Švýcarského spolku hudebníků. 1954 spojil dohromady Scholau Cantorum Basiliensis, konzervatoř s hudební školou Musikakademie, a založil novou instituci Musikakademie der Stadt Basel, kterou vedl až do roku 1969. Na Musikakademie der Stadt Basel otvírá mistrovskou skladatelskou třídu pod vedením Pierra Bouleze.

  Coby hostující dirigent pravidelně vystupoval na předních festivalech a hudebních centrech v Evropě, Americe, Japonsku a Austrálii. Včetně festivalů Glyndebourne, Edinburgh, Lucerne and Aix-en-Provence festivals, kde spolupracoval například s Pablo Casalsem a Mstislavem Rostropovičem.

  1973 je založena Nadace Paula Sachera, která kupuje roku 1983 kompletní Stravinského archív, následně také sbírky Antona Weberna, Bruna Maderniho, Witolda Lutosławského, Gyorgy Ligetiho a Pierra Bouleze. Nadace byla oficiálně otevřena 1986, výstavou "Twentieth-Century Music at the Paul Sacher Foundation". Nadace Paula Sachera  vlastní jednu z největších sbírek klasické a moderní hudby na světě.

  U příležitosti Sacherových 70. narozenin napsalo k jeho poctě 12 skladatelů (Beck, Berio, Boulez, Britten, Dutilleux, Fortner, Ginastera, Halffter, Henze, Holliger, Huber a Lutosławski) nové "eSACHERe" skladby.

  Sebrané spisy "Reden und Aufsätze" byly publikovány v Curychu 1986. Po 61/59 letech Sacherova vedení je v roce 1987 zorganizován závěrečný koncert BKO a BKS. 1996 odchází do důchodu a pomáhá v Basileji založit Museum Jean Tinguely.

  Neúnavný propagátor hudby 20. století objednal více než 200 děl od mnoha slavných skladatelů, mezi které patří Béla Bartók, Luciano Berio, Harrison Birtwistle, Elliott Carter, Henri Dutilleux, Cristóbal Halffter, Hans Werner Henze, Paul Hindemith, Heinz Holliger, Arthur Honegger, Jacques Ibert, Ernst Krenek, Gian Francesco Malipiero, Frank Martin, Bohuslav Martinů, Wolfgang Rihm, Igor Stravinsky a Richard Strauss. Většinu premiér osobně dirigoval.

  V devadesátých letech byl označen třetím nejbohatším na světě. Paul Sacher zemřel 26. května 1999, v Basileji.

  12 skladatelů - přátel (C. Beck, L. Berio, P. Boulez, B. Britten, H. Dutilleux, W. Fortner, A. Ginastera, C. Halffter, H. W. Henze, H. Holliger, K. Huber a W. Lutoslawski) švýcarského dirigenta a mecenáše Paula Sachera (1906 - 1999), bylo požádáno ruským violoncellistou Mstislavem Rostropovičem, aby u příležitosti Sacherových 70. narozenin napsali skladby pro sólové violoncello, s použitím not obsažených v jeho jméně (eS, A, C, H, E, Re). Skladby byly částečně uvedeny v Curychu, 2. května 1976. Celý projekt "eSACHERe" bude uveden (poprvé v kompletním provedení) českým violoncellistou Františkem Brikciem, v roce 2011 v Praze.

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista (Životopis, Obrázky, Reportoár, Projekty, CD, Duo, Download, Kontakt, News, Odkazy)


ŽivotopisObrázkyRepertoárProjektyCDDuoDownload KontaktNovinkyAnna Festival
Odkazy


Česky ...  http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Novinky 17 (květen - červen 2011, pozvánka: Koncert eSACHERe, soutěž: vyhrajte 1 x 1/2 roční předplatné, partner měsíce: mFiles, poznejte ...: dirigent, mecenáš a patron umění Paul Sacher, oznámení ...: přečtěte/poslechněte si rozhovory o projektu eSACHERe, přihlašte se do mailing listu, ...)English ... http://www.Brikcius.com - Frantisek Brikcius: Czech Cellist - Newsletter 17 (May - June 2011, invitation: concert eSACHERe, competition: Win 1 x 1/2 Year subscription, partner of the month: mFiles ,meet ...:  Conductor, Maecenas and Patron of the Arts Paul Sacher, call for ...: read/listen eSACHERe interviews, join mailing list, ...)