František Brikcius


Novinky


Novinky 16 (březen - duben 2011)


Pozvánka: rozhovor "eSACHERe"


http://www.Brikcius.com : Český violoncellista František Brikcius - eSACHERe (Conrad Beck, Luciano Berio, Pierre Boulez, Benjamin Britten, Henri Dutilleux, Wolfgang Fortner, Alberto Ginastera, Cristobal Halffter, Hans Werner Henze, Heinz Holliger, Klaus Huber, Witold Lutoslawski, Mstislav Rostropovič, Paul Sacher, Jan Talich. eSACHERe Cello Ensemble a František Brikcius)

  Jste zváni k poslechu rozhovoru Kláry Beránkové s violoncellistou Františkem Brikciem, o švýcarském projektu "eSACHERe", na vlnách rozhlasové stanice Radia Proglas. Rozhovor bude vysílán v pátek 15. dubna 2011, v 16:55 hodin a v noci z úterý na středu 20. dubna 2011, v 00:05 hodin.

  František Brikcius bude hovořit o vzniku celého projektu i jednotlivých dvanácti skladatelích a skladbách. V rámci rozhovoru zazní, v rozhlasové premiéře, ukázky z koncertního provedení baletu "MAKANNA" české skladatelky Ireny Kosíkové (Jan Talich - dirigent, Jan Židlický - recitace, František Brikcius - violoncello & Talichův komorní orchestr). Rozhovor bude k dispozici online zde.

  Více informací na webových stránkách http://www.Brikcius.com a http://www.Proglas.cz .

eSACHERe rozhovor
Pátek 15. dubna, 16:55 hodin a/nebo noc z úterý na středu 20. dubna 2011, 00:05 hodin. Rozhlasová stanice Radio Proglas

KLÁRA BERÁNKOVÁ - redaktorka
FRANTIŠEK BRIKCIUS - violoncellistaSoutěž: vyhrajte 5 x 2 čestné vstupenky na koncert "eSACHERe"

http://www.Brikcius.com : Český violoncellista František Brikcius - eSACHERe (Conrad Beck, Luciano Berio, Pierre Boulez, Benjamin Britten, Henri Dutilleux, Wolfgang Fortner, Alberto Ginastera, Cristobal Halffter, Hans Werner Henze, Heinz Holliger, Klaus Huber, Witold Lutoslawski, Mstislav Rostropovič, Paul Sacher, Jan Talich. eSACHERe Cello Ensemble a František Brikcius)

  Vyhrajte 5 x 2 čestné vstupenky na koncert "eSACHERe" zodpovězením následující otázky:

Kdy se koná koncert "eSACHERe" českého violoncellisty Františka Brikcia?
  1. V neděli 1. května 2011
  2. Ve čtvrtek 5. května 2011
  3. V pondělí 9. května 2011
Soutěž byla ukončena.Partner měsíce: Britten-Pears Foundation

http://www.BrittenPears.org - Britten-Pears Foundation (supported by Britten-Pears Foundation)

  Nadace Britten-Pears Foundation je jedna z nejdůležitějších anglických hudebních nadací, jejíž pole činnosti přesahuje daleko za hranice Velké Británie. Její základní funkce jsou:
* Nadační činnost formou grantového programu, podpora Aldeburgh Music, skladby současné hudby, provozování Brittenových skladeb, komunitní projekty v Aldeburghu a jeho okolí.
* Role důležitého studijního centra, založeného na světově nejobsáhlejším archívu jednoho skladatele.
* Správa Brittenova domu The Red House v Aldeburghu.
* Propagace a šíření děl Benjamina Brittena po celém světě, finanční i publikační podporou a vzdělávacími programy.

  Nadace úzce spolupracuje se skladatelovými nakladateli a je aktivní v mezinárodní propagaci Brittenovy hudby, včetně finanční podpory klíčových představení a vydávání katalogů, knih a nahrávek. Ke 100. výročí narození připravuje Britten-Pears Foundation dva stěžejní projekty, publikaci Brittenových dopisů v šesti svazcích a první online tematický katalog skladatelova díla.

  Archív nadace obsahuje 98% autorových rukopisů, 80 000 dopisů, uměleckých děl a artefaktů, týkajících se jeho života a hudby. Tento archív je unikátní tím, že je umístěn v místě, kde Britten pracoval a žil.

http://www.BrittenPears.orgPoznejte ... skladatel, dirigent a klavírista Benjamin Britten

Benjamin Britten (22. prosince 1913 Lowestoft - 4. prosince 1976, Aldeburgh)

Edward Benjamin Britten, Lord Britten of Aldeburgh
(*22. 11. 1913 - †4.12. 1976)

  Anglický skladatel, dirigent a klavírista Edward Benjamin Britten, Lord Britten of Aldeburgh, se narodil v Lowestoftu, Suffolku, 22. listopadu 1913. Byl nejmladší ze čtyř sourozenců, zubaře a amatérského muzikanta Roberta a jeho ženy Edith, zpěvačky a klavíristky. V pěti letech začíná hrát na klavír a skládat, v deseti na violu. 1928 mu byly zprostředkovány lekce u skladatele Franka Bridge.

  Roku 1930 zahájil Britten studia na Royal College of Music v Londýně (vítěz stipendia RCM), studuje skladbu u Johna Irelanda a hru na klavír u Arthura Benjamina. Na konci druhého ročníku RCM vyhrál Cobbett Chamber Music Prize, v prosinci 1932 absolvoval a získal cestovní stipendium v hodnotě Ł100, které chtěl použít na cestu do Vídně se záměrem studia u Albana Berga.

 1934 byla jeho skladba vybrána k uvedení na festivalu International Society for Contemporary Music (ISCM) ve Florencii a jeho chorálové variace "A Boy was Born", psané pro BBC Singers, byly vysílány BBC. Brittenův otec zemřel v dubnu 1934. V říjnu 1934 cestuje se svou maminkou do Vídně. Zde se setkal s hudebním editorem Erwinem Steinem, který později utekl před nacisty do Anglie a začal pracovat v hudebním vydavatelství Boosey and Hawkes, jehož ředitel Ralph Hawkes zastupoval Brittena jako skladatele.

  1935 napsal sbírku písní "Friday Afternoons", věnovanou pro cyklus odpoledních pátečních koncertů na Clive House School v  Prestatynu, kterou vedl Brittenův bratr Robert. V dubnu 1935 začal psát filmovou hudbu pro sérii dokumentárních filmů, zobrazující aspekty anglického života (the King's Stamp, Coal Face, Night Mail, …), produkovanou General Post Office Film Unit. Britten spolupracuje s básníkem W. H. Audenem, který dodal komentáře vypravěče pro některé z filmů doprovázené Brittenovou hudbou.

  Roku 1936 navštívil Britten ISCM festival v Barceloně. Ve stejném roce si u něj Norwich Festival objednal skladbu, ve které použil Audenův text pro cyklus písní "Our Hunting Fathers", o lidském vztahu ke zvířatům, útočící jak na domácí lov na lišku, tak na paralelní vzestup nacismu v zahraničí. Skládá hudbu k celovečernímu filmu "Love from a Stranger", podle námětu povídky Agathy Christie, v hlavních rolích  Ann Harding a Basil Rathbone. V lednu 1937 umírá Brittenova maminka Edith Britten na infarkt.

Mstislav Rostropovič - violoncellista & Benjamin Britten - dirigent

  1937 se poprvé setkal s tenorem Peterem Pearsem, se kterým ho pojilo celoživotní, osobní a umělecké přátelství, které se stalo jednou z hlavních inspirací jeho hudební tvorby. Na text Ronalda Duncana skládá Pacifist March pro Peace Pledge Union, jejíž členem se jako pacifista později stává.

  V roce 1939 skládá orchestrální kantátu "Ballad of Heroes" na slova Swinglera a Audena, uctívající památku britských členů International Brigade, kteří padli v boji proti fašismu ve Španělsku. Pět měsíců před vypuknutím 2. světové války se Britten a Pears plaví do Severní Ameriky a zůstávají zde tři roky. V září 1939 se chtějí vrátit do Anglie, ale je jim doporučeno, že bude mnohem prospěšnější, když zůstanou.

  Ve Státech se setkává se skladatelem Aaronem Coplandem a skládá skladbu "Sinfonia da Requiem" (1940), k památce svých rodičů a na objednávku oslav 2600. výročí založení Japonského císařství, která se na oslavách nehrála. V březnu 1942 jim byla udělena dlouho očekávaná visa a Britten s Pearsem se vrací do Anglie na švédské dopravní lodi Axel Johnson. Během plavby zachvátil požár lodní komín a zbytek konvoje musel Axel Johnson zanechat na pospas osudu Atlantiku, který ovládaly Nacistické ponorky.

  Ačkoli byli zproštěni vojenské služby, měli povinnost podpořit vojenské úsilí svými hudebními schopnostmi. V praxi se to projevilo koncertováním pro the Council for the Encouragement of Music and the Arts (CEMA) na mnoha nedostupných, občas velmi nebezpečných místech, Brittenovými skladatelskými aktivitami a Pearsovým pěveckým angažmá v operní společnosti the Sadler’s Wells. Britten a Yehudi Menuhin hráli, během desetidenního turné po Německu v červenci 1945, pro přeživší.

  Význam Brittena a Pearse v poválečném britském kulturním životě byl umocněn jejich společným úsilím při zakládání the English Opera Group 1946 a založením festivalu the Aldeburgh Festival of Music and the Arts v červnu 1948.

http://www.BrittenPears.org - Benjamin Britten (1913-1976): Britten at the Composers' Guild in Prague - April 1964 (Courtesy of Britten-Pears Foundation)

  Jedno z nejznámějších Brittenových děl je "The Young Person's Guide to the Orchestra" (1946), které bylo napsáno jako doprovod výchovného filmu "Instruments of the Orchestra", v produkci britské vlády. Britten a Pears vystupují na recitálu v rámci festivalu the Leeds Festival (1953). Přátelství s anglickým hercem, režisérem a producentem Davidem Hemmingsem. Roku 1955 cestují Britten a Pears, společně se svými aristokratickými přáteli (the Prince and Princess of Hesse and the Rhine), po východní Asii, navštěvují také ostrov Bali. Největším Brittenovým úspěchem  bylo "War Requiem", psané u příležitosti vysvěcení nově zrekonstruované Coventry katedrály, která byla téměř celá zničena během 2. světové války.

  V šedesátých letech si Britten vytvořil velmi blízký vztah s ruskými hudebníky, Dmitrijem Šostakovičem, Mstislavem Rostropovičem a jeho ženou Galinou Višněvskou. Toto přátelství vedlo ke vzniku Sonáty pro violoncello a klavír (1961), Symfonie pro violoncello a orchestr (1963) a tří Suit pro sólové violoncello (1964, 1967 a 1971). Roku 1970 je Aldeburghský festival poctěn přítomností Královny. Roku 1976, přestože se jeho zdravotní stav rapidně zhoršuje, skládá jednu ze svých posledních skladeb Tema 'Sacher' pro Rostropoviče, k uvedení na 70. narozeninách Paula Sachera.

  Benjamin Britten obdržel mnoho cen a poct, včetně "Companion of Honour in the Coronation Honours" (1953), čestného doktorátu na Oxfordské (1963) a Leicesterské (1965) univerzitě, "Order of Merit" (1965), "UNESCO’s International Rostrum of Composers" (1961), "Grammy Awards - Classical Album of the Year" (1963), "Grammy Awards - Best Classical Performance" (1963), "Grammy Awards - Best Classical Composition by a Contemporary Composer" (1963), "Sonning Award" (1967), "BRIT Awards - Best Orchestral Album" (1977), "Grammy Hall of Fame Award" (1998). Roku 1976, šest měsíců před úmrtím, byl pasován Life Peer "Baron Britten of Aldeburgh in the County of Suffolk", stal se prvním skladatelem, který obdržel tuto poctu od Královny. Zemřel v náručí Sira Petera Pearse, 4. prosince v Aldeburghu.

  Spolu s dalšími 11 skladateli - přáteli (C. Beck, L. Berio, P. Boulez, B. Britten, H. Dutilleux, W. Fortner, A. Ginastera, C. Halffter, H. W. Henze, H. Holliger, K. Huber a W. Lutoslawski) švýcarského dirigenta a mecenáše Paula Sachera (1906 - 1999), byl požádán ruským violoncellistou Mstislavem Rostropovičem, aby u příležitosti Sacherových 70. narozenin napsal skladbu pro sólové violoncello, s použitím not obsažených v jeho jméně (eS, A, C, H, E, Re). Benjamin Britten vytvořil Tema 'Sacher'. Skladby byly částečně uvedeny v Curychu, 2. května 1976. Celý projekt "eSACHERe" bude uveden (poprvé v kompletním provedení) českým violoncellistou Františkem Brikciem, v roce 2011 v Praze.
Oznámení ... podpořte projekt "eSACHERe"

http://www.Brikcius.com : Český violoncellista František Brikcius - eSACHERe (Conrad Beck, Luciano Berio, Pierre Boulez, Benjamin Britten, Henri Dutilleux, Wolfgang Fortner, Alberto Ginastera, Cristobal Halffter, Hans Werner Henze, Heinz Holliger, Klaus Huber, Witold Lutoslawski, Mstislav Rostropovič, Paul Sacher, Jan Talich. eSACHERe Cello Ensemble a František Brikcius)

Máte zájem podpořit švýcarský projekt "eSACHERe"?
- Kontaktujte nás.
- Zašlete finanční dar dle Vašeho uvážení na uvedené číslo bankovního účtu, PayPal.
- Zveřejněte "eSACHERe" banner (různé rozměry v sekci DOWNLOAD), plakát & odkaz http://www.Brikcius.com na Vašich webových stránkách, a/nebo v rámci Vašeho profilu na FaceBooku, MySpace a dalších sociálních sítí.


http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista (Životopis, Obrázky, Reportoár, Projekty, CD, Duo, Download, Kontakt, News, Odkazy)


ŽivotopisObrázkyRepertoárProjektyCDDuoDownload KontaktNovinkyAnna Festival
Odkazy


Česky ...  http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Novinky 16 (březen - duben 2011, pozvánka: Rozhovor eSACHERe, soutěž: vyhrajte 5 x 2 čestné vsupenky, partner měsíce: Britten-Pears Foundation, poznejte ...: skladatel a dirigent Benjamin Britten, oznámení ...: podpořte projekt eSACHERe, přihlašte se do mailing listu, ...)English ... http://www.Brikcius.com - Frantisek Brikcius: Czech Cellist - Newsletter 16 (March - April 2011, invitation: eSACHERe Interview, competition: Win 5 x 2 honorary concert tickets, partner of the month: Britten-Pears Foundation, meet ...: Composer and Conductor Benjamin Britten, call for ...: support project eSACHERe, join mailing list, ...)