František Brikcius


Novinky


Novinky 10 (květen 2010)


Pozvánka: koncert "MAKANNA" & 110. výročí narození Jiřího Weila


Jiří Weil (*6. 8. 1900 - †13.12. 1959) - zapůjčeno archívem Památníku národního písemnictví

  Jste zváni na premiéru koncertního provedení baletu "MAKANNA", české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové, na motivy stejnojmenného románu židovského spisovatele Jiřího Weila, která se bude konat v pondělí 24. května 2010, od 19:30 hodin, v NG - Klášteře sv. Anežky České v Praze (U Milosrdných 17, Praha 1). Vstup na koncert je volný (viz pozvánka zde), nicméně vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme rezervovat si místa co nejdříve.

  Na koncertě "MAKANNA" vystoupí Jan Židlický - recitace, český violoncellista František Brikcius a Talichův komorní orchestr pod vedením dirigenta Jana Talicha.

  Koncert "MAKANNA" se koná pod záštitou Sira Toma Stopparda a Václava Havla u příležitosti 110. výročí narození Jiřího Weila (1900 - 1959) a v rámci festivalu "Daniel Pearl World Music Days". Ve spolupráci s Národní galerií, Židovským muzeem v Praze, Talichovým komorním orchestrem a Hl. městem Prahou. Více informací na http://www.Brikcius.com , http://www.iKosik.com a http://www.Praha.eu .

IRENA KOSÍKOVÁ: MAKANNA
24. květen 2010,  19:30 hod., Klášter sv. Anežky České v Praze (U Milosrdných 17, Praha 1)

JAN TALICH - dirigent
JAN ŽIDLICKÝ - recitace
FRANTIŠEK BRIKCIUS - violoncello
TALICHŮV KOMORNÍ ORCHESTRSoutěž: vyhrajte 1 x CD "Cikánské melodie"

http://www.Talich.com - Cikánské melodie (Jan Talich - housle, Marco Pillo - cimbál, Marek Balog - housle, Robert Boldi - viola, Marek Boldi - kontrabas & Talichův komorní orchestr): Maurice Ravel – Tzigane / úprava T. Ille; Béla Bartók – Rumunské tance / úprava A. Willner; Georges Boulanger – Serenade Tzigane / úprava T. Ille; Pablo de Sarasate – Cikánské melodie /úprava T. Ille; Maďarská lidová – Uherský čardáš / úprava M. Balog; Tony Yordache – Fantazie pro cimbál; cikánské lidové písně / úprava M. Pillo, T. Ille, M. Balog.

   Vyhrajte 1 x CD "Cikánské melodie" (Jan Talich, Marco Pillo, Marek Balog, Robert Boldi, Marek Boldi & Talichův komorní orchestr) zodpovězením následující otázky:

Kdo vystoupí na premiéře koncertního provedení baletu "MAKANNA" české skladatelky a varhanice Ireny Kosíkové?
  1. Jan Talich, Václav Židlický, František Brikcius & Talichův komorní orchestr
  2. Jan Talich, Jan Židlický, František Brikcius & Talichův komorní orchestr
  3. Václav Talich, Jan Židlický, František Brikcius & Talichův komorní orchestr
  Soutěž byla ukončena. Šťastým výhercem je E. H. z Harrogate.Partner měsíce: Carmen Flora

http://www.Carmen-Flora.cz - Carmen Flora, Řekněte to květinou...

Květinářství a aranžovna Carmen Flora
- exklusivní kytice
- kompletní svatební květinový servis
- dodavatel dekorací pro hotely a společenské akce
- výzdoba a dekorace pro obchodní centra
- návrhy a realizace zahrad

Carmen Flora
Cimburkova 4, 612 00, Brno
Tel. 541 246 141, 721 518 726

Květinářství Carmen Flora je květinovým partnerem projektů "Weinberger Tour", "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" a "MAKANNA".

http://www.Carmen-Flora.cz - Květinářství a aranžovna Carmen Flora - Řekněte to květinou...
Poznejte ... houslista & dirigent JAN TALICH - rozhovor

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista, Talichův komorní orchestr & Jan Talich: dirigent - Koncert "7 Svící" (Praha, Klášter sv. Anežky české - NG, 2006)

Jan Talich

F. B.: Pane Talichu, studoval jste nejenom na pražské konzervatoři a AMU u prof. Václava Snítila, ale také v USA u prof. Shmuela Ashkenasiho a ve Velké Británii na Guildhall School of Music u prof. Yfraha Neamana. Jak byste jednotlivé školy, pedagogy a studenty porovnal? A jak Vás tato zkušenost ovlivnila?
Jan Talich: pokusím se stručně. Pan profesor Snítil je vynikající muzikant a jeho pódiové zkušenosti mi nesmírně pomohly. Prof. Ashkenasi je jeden z nejlepších houslistů své generace, spolužák Mintze, Perlmana a Zukermana. Dal mi nahlédnout do nejvyšších pater houslové hry a virtuozity. Prof. Neaman byl jeden z nejlepších pedagogů, pokračovatel Fleshe a Rostala a měl nejlépe propracovanou metodiku co jsem zažil. Bylo zajímavé projít zkušeností s těmito rozdílnými osobnostmi a měl jsem obrovské štěstí je poznat. Rád bych měl v životě příležitost předat tyto zkušenosti dalším studentům.

F. B.: Měla první cena v Mezinárodní houslové soutěži Václava Humla v Záhřebu v roce 1989 zásadní vliv na Váš profesionální vývoj?
J. T.: Ano měla. Dostal jsem se k řade orchestrů jako sólista u nás i v zahraničí, řade recitálů a přece jen jsem se dostal více do povědomí v hudebním světě.

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista, Talichův komorní orchestr & Jan Talich: dirigent - Koncert "7 Svící" (Praha, Klášter sv. Anežky české - NG, 2006)

F. B.: Jste sólový houslista, primárius Talichova kvarteta, působíte také jako dirigent Talichova komorního orchestru a nedávno jste byl jmenován šéfdirigentem Jihočeské komorní filharmonie. Není to pro Vás časově náročné?
J. T.: Je to velmi náročné. Stále si říkám, že musím něco obětovat a stále to rozhodnutí odsouvám. Kvarteto je má hlavní profese, TKO je jako mé dítě a dirigování je krásný koníček.

F. B.: U příležitosti Roku židovské kultury - 100. výročí založení Židovského muzea v Praze jste dirigoval koncert "7 Svící" se skladbami tzv. "Terezínských" skladatelů. Co si o těchto skladbách myslíte?
J. T.
: Jsou to velmi hodnotné a zajímavé skladby (nejen proto za jakých okolností vznikly) a moc rád jsem je zařadil do svého repertoáru. A doufám, že tak učiní i další orchestry.

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista, Talichův komorní orchestr & Jan Talich: dirigent - Koncert "7 Svící" (Praha, Klášter sv. Anežky české - NG, 2006)

F. B.: Co je pro Vás při dramaturgii koncertů rozhodující?
J. T.: Snažím se myslet na posluchače. Nemám rad podbízivé programy, ale ani ne "bezohledné".

F. B.: V pondělí 24. května 2010 budete dirigovat premiéru skladby Irena Kosíkové "MAKANNA", věnovanou ke 110. výročí narození spisovatele Jiřího Weila, pod záštitou Sira Toma Stopparda a Václava Havla. Jaký je Váš vztah k literatuře?
J. T.: Čtu rád od ranného mládí hodně a všechno. Nejvíc času na čtení mám na turné.

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - projekt "MAKANNA"  (Jiří Weil, Irena Kosíková, Jan Židlický, Jan Talich, Talichův komorní orchestr & František Brikcius)

F. B.: Na jaký nástroj v současné době hrajete?
J. T.: Mám svůj nástroj z dílny J. Gagliana 1780 a nyní mám zapůjčeny nástroj od muzea hudby od A. Stradivariho 1729.

F. B.: Co Vás v poslední době nejvíce potěšilo?
J. T.: Jelikož jsem takový "morous" těžko potěšitelný, tak se snažím těšit z každodenních maličkostí. Těší mě pokaždé čas strávený s mými dětmi.

F. B.: Děkuji za poskytnuté odpovědi.

  Více informací o Janu Talichovi na webových stránkách http://www.Brikcius.comhttp://www.Talich.com a http://Cs.Wikipedia.org/Wiki/Jan_Talich .Oznámení ... Stáhněte si pozvánku na koncert "MAKANNA"

http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - projekt "MAKANNA"  (Jiří Weil, Irena Kosíková, Jan Židlický, Jan Talich, Talichův komorní orchestr & František Brikcius)

Stáhněte si pozvánku na koncert "MAKANNA":
zde a/nebo v sekci DOWNLOAD


http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista (Životopis, Obrázky, Reportoár, Projekty, CD, Duo, Download, Kontakt, News, Odkazy)


ŽivotopisObrázkyRepertoárProjektyCDDuoDownload KontaktNovinkyAnna Festival
Odkazy


Česky ...  http://www.Brikcius.com - František Brikcius: český violoncellista - Novinky 10 (květen 2010, pozvánka: 110. výročí narození Jiřího Weila & koncert MAKANNA, květnová soutěž: vyhrajte CD, partner měsíce: Carmen Flora, poznejte ...: Jan Talich - rozhovor, oznámení ...: stáhněte si pozvánku, přihlašte se do mailing listu, ...)English ... http://www.Brikcius.com - Frantisek Brikcius: Czech Cellist - Newsletter 10 (May 2010, invitation: MAKANNA, competition: win a CD, partner of the month: Carmen Flora, meet ...: Jan Talich - Interview, call for ...: Download the invitation, join mailing list, ...)